V krajských volbách jasně zvítězilo ANO, ČSSD výrazně ztratilo

Hnutí ANO jasně ovládlo letošní krajské volby, zatímco dosud dominantní sociální demokracie výrazně ztratila. ANO vicepremiéra Andreje Babiše vyhrálo v 9 ze 13 krajů. ČSSD vedená premiérem Bohuslavem Sobotkou dokázala zvítězit jen v Jihočeském kraji a na Vysočině. Dosud přitom měla nejsilnější vládní strana 11 hejtmanů. V Libereckém kraji zvítězili Starostové a nezávislí (STAN) a ve Zlínském kraji zvítězila KDU-ČSL. Hlasovat přišla zhruba třetina oprávněných voličů.

Hnutí ANO zvítězilo ve Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Ve čtyřech figurovalo na druhém místě. Sociální demokraté vítězí v Jihočeském kraji a na Vysočině, druzí byli v sedmi regionech. V Ústeckém kraji je na druhé pozici KSČM, ve Středočeském kraji hnutí Starostové a nezávislí.

Podle Sobotky lidé rozhodli, že chtějí změnu ve vedení krajů. ČSSD musí hledat nové programové cíle, aby získala širší podporu, prohlásil během sčítání výsledků. I když sociální demokraté čekali lepší výsledky a nepodařilo se jim udržet pozici nejsilnější strany na krajské úrovni, personální změny rok před sněmovními volbami se zřejmě čekat nedají.

Twitter

Babiš na tiskové konferenci v pražském volebním štábu hnutí řekl, že volby pro ANO dopadly velice dobře. Voliči podle něj neuvěřili pomluvám a lžím, které proti jeho hnutí některé strany používaly. „Není lehké dělat kampaň, když sedíme ve vládě a jsme předmětem různých pomluv,“ uvedl. Předseda hnutí ANO si nemyslí, že výsledky krajských a senátních voleb budou mít vliv na fungování kabinetu.

Twitter

Výsledek krajských voleb je podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka pro KDU-ČSL solidní. Není to žádné drtivé vítězství, ale není to ani prohra, řekl. Přivítal především vítězství ve Zlínském kraji. Lidovci v něm podle něj dokázali vyhrát díky „fenoménu Jiřího Čunka“. Předseda KDU-ČSL očekává, že by v kraji mohla strana mít post hejtmana. Spokojen je s výsledkem v Plzeňském nebo v Karlovarském kraji.

Twitter

Předseda STAN Petr Gazdík je spokojen s výsledkem své strany. Jeho hnutí zvítězilo v Libereckém kraji. „Je to velmi dobrá zpráva, že ani nesmyslná kriminalizace komunálních politiků nic nezmění na tom, že když člověk pracuje dobře a má to výsledky, tak to voliči ocení,“ řekl Gazdík. Ocenil také druhé místo ve Středočeském kraji.

Twitter

Lídr občanských demokratů Petr Fiala poznamenal, že ODS se zřejmě vrátila do pozice nejsilnější pravicové strany. Věří, že v parlamentních volbách bude výsledek ODS ještě lepší. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek vyjádřil lítost na nízkou účastí zejména mladých voličů v krajích. „Zjevně se nám nepodařilo naše sympatizanty přesvědčit, aby k těm urnám přišli. Zdá se, že zejména mladá generace, která stavěla na odiv svůj odpor ke xenofobii a autokracii, tak ten odpor není tak zásadní, aby jí to stálo za to přijít volit,“ uvedl.

KSČM i hnutí Úsvit se chtějí ponaučit z výsledků krajských a senátních voleb před volbami do Sněmovny v příštím roce. Komunisté i přes horší výsledek nepočítají se změnou ve vedení.

 

 

Zdroj: ČTK 

V krajských volbách jasně zvítězilo ANO, ČSSD výrazně ztratilo Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.