V Katalánsku se dnes znovu volí premiér

Katalánský parlament bude dnes ve druhém kole hlasovat o novém premiérovi tohoto autonomního regionu, jehož vládu sesadil Madrid loni v říjnu kvůli snahám o odtržení od Španělska. Kandidátem je separatistický poslanec Quim Torra, který se dnes zřejmě stane novým katalánským premiérem. Pokud by Torra neuspěl, čekaly by region další předčasné volby.

Mohlo by vás zajímat

Pětapadesátiletý právník a nakladatel Quim Torra je už čtvrtým kandidátem, jehož separatisté od ustavujícího zasedání parlamentu letos v lednu navrhli. Je ale prvním, který není trestně stíhán a který má šanci být zvolen.

V sobotním prvním kole hlasování Torra neprošel, protože potřeboval absolutní většinu 68 hlasů. Tři separatistické formace sice mají ve 135členném parlamentu 70 křesel, ale nejmenší radikální separatistická strana Torru nepodporuje. V prvním kole se zdržela, což hodlá udělat i dnes. Dvě separatistické strany Společně pro Katalánsko (JxCat) a Republikánská levice Katalánska (ERC) tak budou mít 66 hlasů, tedy o jeden více než opoziční strany.

Po zvolení katalánského premiéra, který v úřadu vystřídá Madridem sesazeného Carlese Puigdemonta, a po sestavení vlády by měla skončit přímá správa Katalánska španělskou vládou. K tomuto bezprecedentnímu kroku přistoupil Madrid se souhlasem horní komory parlamentu. Sesazené katalánské vedení poté španělská prokuratura obvinila kvůli snahám o nezávislost ze vzpoury. Několik exministrů je ve vazbě a Puigdemont je v Německu, kde čeká na rozhodnutí soudu o vydání do Španělska.

V sobotním projevu před regionálním parlamentem Torra mimo jiné prohlásil, že zůstane "věrný programu z 1. října", kdy se konalo referendum o nezávislosti, a "vytvoření republiky". Šéf španělské strany Ciudadanos Albert Rivera v reakci na to vyzval španělského premiéra Mariana Rajoye, aby zvážil prodloužení přímé správy Katalánska. Rajoy odpověděl, že zatím jsou to jen slova a že si počká na činy nové katalánské vlády.

 

Zdroj: ČTK

V Katalánsku se dnes znovu volí premiér Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.