V Česku klesl počet podnikatelů, kteří mají reálné příjmy

Počet podnikatelů, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, v prvním čtvrtletí v Česku klesl. ČTK to zjistila z evidence České správy sociálního zabezpečení.

Vydělávajících podnikatelů v prvním letošním kvartálu ubylo o 13 tisíc na 964 tisíc. Loni počet podnikatelů, tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, klesl o 17 tisíc na 977 tisíc.

Povinnost platit zálohy na důchodové pojištění mělo koncem března 668 tisíc osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), o 25 tisíc méně než v roce 2013. Pojistné na nemocenské pojištění si jich platilo 87 tisíc, proti prosinci o 6 tisíc méně. Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Zbývající živnostníci se pojišťují u komerčních společností, nebo si vytvářejí rezervy pro případ nemoci.

Nejvíce podnikatelů je evidováno v Praze (165 tisíc) a v krajích Středočeském (129 tisíc) a v Moravskoslezském (87 tisíc).

V žádném jiném státě Evropské unie nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou vůbec největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců.

Zdroj: ČTK

V Česku klesl počet podnikatelů, kteří mají reálné příjmy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sýrie odevzdala své zásoby chemických zbraní

    Společnost ·

    Sýrie odevzdala poslední zásoby chemických zbraní, jejichž existenci přiznala mezinárodnímu společenství. Oznámila to dnes Organizace pro zákaz chemických zbraní OPCW,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.