USA chtějí rozšířit zákaz laptopů na palubě letadel pro všechny lety

Spojené státy uvažují o tom, že v rámci boje proti terorismu zakáží na všech mezinárodním spojích na cestě do USA notebook a tablety na palubě letadel. Informoval o tom ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly. Už v březnu Washington zakázal brát některé elektronické přístroje s sebou na palubu cestujícím na linkách z letišť v sedmi arabských zemích a Turecku.

Teroristé jsou „posedlí“ myšlenkou vyhodit do povětří americké letadlo, uvedl ministr vnitřní bezpečnosti Kelly. „Je to reálná důmyslná hrozba,“ dodal k možnosti ukrytí bomby do elektronického zařízení.

Minulý týden jednali o možnostech posílení bezpečnosti v letecké dopravě zástupci USA a Evropské unie v Bruselu. Podobné opatření jako vůči osmi převážně muslimským zemím ale zatím Washington vůči evropským státům nepřijal. Kellyho nedělní vyjádření však dává tušit, že tato možnost je stále ve hře, uvedl zpravodajský server BBC.

Spojené státy své úvahy o těchto opatřeních zřejmě opírají o informace tajných služeb, napsala agentura DPA. Na začátku dubna americká média informovala o tom, že teroristické organizace vyvinuly metody umožňující umisťovat výbušná zařízení do laptopů a dalších elektronických přístrojů.

Opatření zavedená v březnu vůči cestujícím z Turecka, Maroka, Jordánska, Egypta, Spojených arabských emirátů, Kataru, Saúdské Arábie a Kuvajtu se týkají elektroniky „větší než je chytrý telefon“. Británie záhy po USA vydala podobné nařízení, které se dotklo cestujících ze šesti zemí: Turecka, Libanonu, Jordánska, Egypta, Tuniska a Saúdské Arábie.

Dopravní experti ale varují, že umístění elektronických přístrojů napájených lithium-iontovými bateriemi do zavazadlového prostoru by mohlo znamenat, že případného požáru, který kvůli nim vznikne, si nikdo včas nevšimne.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

USA chtějí rozšířit zákaz laptopů na palubě letadel pro všechny lety Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. KLDR testovala nový systém protivzdušné obrany

    Společnost ·

    Severní Korea v nedli oznámila, že provedla test nového systému protivzdušné obrany. Na zkoušku dohlížel osobně vůdce KLDR Kim Čong-un, který zároveň nařídil masovou v…

  2. Italský soud zrušil zákaz aplikace Uberu v zemi

    Byznys ·

    Římský soud zrušil svůj zákaz používání aplikace společnosti Uber pro alternativní taxislužbu Uber Black v Itálii. O zákazu soud rozhodl na počátku dubna kvůli žalobě …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.