Ukrajinská vláda bude jednat s investory o restrukturalizaci dluhu

Podle ukrajinského ministerstva financí tamní vláda schválila rámcovou strukturu pro plánovanou restrukturalizaci ukrajinského dluhu. V nejbližší době se země chystá zahájit jednání o rychlé výměně svého dluhu s investory, mezi kterými jsou skupiny Franklin Templeton, PIMCO a Blackrock. 

Mohlo by vás zajímat

Restrukturalizace dluhu je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard dolarů (jeden bilion Kč), který minulý měsíc schválil zemi Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou dluhu chce vláda ušetřit více než 15 miliard dolarů a do roku 2020 snížit poměr státního dluhu k hrubému domácímu produktu pod 71 procent ze současných 100 procent.

Ukrajina do restrukturalizace zahrnula veškeré nesplacené dluhopisy prodané do konce února 2014. Kromě státních dluhopisů se restrukturalizace bude týkat i dluhopisů vydaných státními bankami či železnicí. Úplný seznam dluhu, kterého se restrukturalizace dotkne, ministerstvo podle prohlášení hodlá zveřejnit v blízké době.

Ministerstvo rovněž zopakovalo, že Kyjev chce dohodu o výměně dluhu do konce května, tedy před červnovým přezkumem situace v zemi zástupci MMF.

Jednání původně měla začít minulý týden. Ve středu však věřitelé oznámili, že Ukrajina musí nejprve zaslat své návrhy na restrukturalizaci dluhu majitelům dluhopisů.

Podle dřívějších slov zástupců vlády se má plánovaná restrukturalizace skládat z prodloužení termínů splátek a snížení úrokových plateb i jistiny.

 

Zdroj: ČTK

Ukrajinská vláda bude jednat s investory o restrukturalizaci dluhu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.