Ukrajina postaví železniční trať, povede černobylskou zónou

 V zóně havarované jaderné elektrárny v Černobylu začaly přípravy ke stavbě nové železniční tratě, která poslouží pro odvoz jaderného odpadu z ukrajinských elektráren. Stavba by měla být dokončena v dubnu roku 2018.

Nová železniční trať povede mezi dosluhující tratí Vylča-Janiv a centrálním úložištěm jaderného paliva, které se v současnosti staví v ochranné černobylské zóně. Ukrajina se tak snaží ušetřit za zpracování vyhořelého jaderného paliva.

Podle Enerhoatomu, státního podniku provozující ukrajinské jaderné elektrárny, utratí stát 200 milionů dolarů (asi pět miliard korun) ročně za služby ruské firmy Rosatom, která jaderný odpad na Ukrajině zpracovává.

Po havárii druhého energobloku černobylské elektrárny v dubnu 1986 vznikla v jejím okolí třicetikilometrová ochranná zóna s vysokým stupněm zamoření. V zóně je zakázaný trvalý pobyt lidí, vstup je možný jen na povolení.

 

 

Zdroj: ČTK

Ukrajina postaví železniční trať, povede černobylskou zónou Foto: ČTK/AP/Sergey Ponomarev

reklama

Další články

  1. Pět zdravých návyků úspěšných manažerů

    Byznys ·

    Váš den vám nabízí naprosto stejnou porci minut, jakou má k dispozici Bill Gates, Jeff Bezos nebo Elon Musk. Všichni tito byznysoví velikáni dohlížejí na stav ohromnýc…

  2. Japonci dnes převzali Plzeňský prazdroj

    Byznys ·

    Japonská skupina Asahi dnes převzala pivovar Plzeňský Prazdroj, který koupila s dalšími čtyřmi evropskými výrobci piva. Dá za ně téměř 200 miliard korun.Organizace fir…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.