U lékaře: Imunoanalýza tvoří podle prof. Hampla 10 % veškerých biochemických vyšetření

Imunoanalýza je založena na vzájemném působení antigenu a protilátky. Pomocí toho lze zjistit přítomnost látek, které do organismu nepatří nebo se v něm vyskytují v nesprávné míře. Imunoanalytické metody tvoří asi 10 % veškerých biochemických vyšetření, která denně v České republice probíhají.  řekl v pořadu U lékaře vedoucí výzkumu Endokrinologického ústavu v Praze profesor Richard Hampl. 

"Příkladem využití imunohistochemických metod je například nějaký nádorový marker na histologickém řezu, který potřebujeme prokázat. Spojíme ho tedy s příslušnou uměle vytvořenou protilátkou, kterou označíme fluorescenční látkou. Ve výsledku nám nám takový preparát laicky řečeno “svítí”, čímž se prokáže typ nádoru, po kterém pátráme", uvedl profesor Hampl.

 

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný ve Studiu Zet na rádiu BBC, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.cz.

Premiéru pořadu si můžete poslechnout každou středu v 15.46, reprízu v sobotu v 9.46 a také v pondělí v 15.34. Záznam aktuálního dílu pořadu najdete v playeru výše.

 

 

U lékaře: Imunoanalýza tvoří podle prof. Hampla 10 % veškerých biochemických vyšetření Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.