Čtvrt milionu kuřáku v Česku je mladších 18 let, cigarety by měly zdražit, říká Eva Králíková

V České republice jsou více než 2 miliony kuřáků starších 15 let. Čtvrt milionu z nich ovšem nedosahuje plnoletosti. Česko by si proto mělo vzít podle vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. Interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze docentky Evy Králíkové příklad ze států, jako Austrálie nebo Norsko. Tam stojí krabička v přepočtu i 200 až 300 korun.

Dalším opatřením, jak snížit počet kuřáků je zavedení jednotných krabiček, které nepřitahují svým vzhledem. Eva Králíková to řekla na rádiu Zet v pravidelném pořadu U lékaře. 

 

Jak vypadají kuřácké statistiky? Kolik lidí a v jakých věkových skupinách momentálně v České republice kouří?

Bohužel asi deset let je to pořád stejné. Je to kolem 30 procent populace nad 15 let. To znamená, že je tady něco přes 2 miliony kuřáků a z nich asi čtvrt milionu je mladších 18 let.

Zhoršuje se to v těch nižších věkových skupinách?

Bohužel ano. Přestávají starší muži a začínají spíš mladší dívky. Je velká pravděpodobnost, že v nejbližších letech to nějak extra neklesne, protože si ti mladí budou obtížněji odvykat, až přijdou na to, že by toho chtěli nechat.

Jaký má kouření obecně vliv na zdraví?

Co je důležité říct, je to, že rakovina plic není nejčastější příčina smrti v důsledku kouření. U nás zemře víc lidí na nemoci způsobené tabákem, jako jsou mrtvice, infarkty a zkrátka cévní onemocnění. Příčiny smrti se liší v různých zemích podle stavu obyvatel. Například v Indii je to tuberkulóza. Kouření ovlivňuje všechny části těla v rámci všech klinických oborů medicíny. Týká se tedy úplně všeho včetně chirurgie nebo ortopedie.

Existuje v České republice kvalitní prevence kouření a jsou základy prevence již na školách?

Jestli existuje kvalitní prevence, tak já o ní nevím. Kvalitní prevencí totiž je zaprvé vysoká cena daná daní nejenom procentuální ale i pevnou částkou. Řádově by to mělo být mezi 200 až 300 korun za krabičku, což je cena, kterou dáte v New Yorku, Austrálii, Norsku a dalších zemích. Na cenu jsou totiž citliví ti, kdo ještě závislí nejsou. Závislí si to pořídí za každou cenu, protože musí mít svoji dávku drogy. Ale ti, kdo začínají, si drahou věc koupí méně snadno. Co je na tom půvabné, je to, že za méně prodaných cigaret s vyšší daní bychom vybrali víc peněz do státního rozpočtu. To jsem se nepřeřekla. Je to kvůli cenové elasticitě a jistě že to má nějakou mezi, ale dokud cigarety nestojí dvacet nebo třicet euro, tak toto platí. Měli bychom se tedy ptát poslanců a senátorů, proč nechtějí víc peněz do rozpočtu za méně prodaných cigaret. Dále to jsou nekuřácké veřejné prostory. To je boj, který tady je. Pak je to obrázkové varování nebo jednotné balení. Jinými slovy ta krabička je ošklivá a všechny jsou stejné. Není na nich logo a dominuje obrázkové varování.  Pak by to byla nějaká masivní populační kampaň, o které nevím, že by někdy v České republice byla. Vy jste zmiňoval ještě školy. Školní programy a zákaz prodeje do 18 let jsou jistě správné a mají se dělat, ale nejsou účinnou prevencí. Zákaz prodeje do 18 let tu je, ale také máme čtvrt milionu kuřáků, kterým ještě není 18. 

 

U lékaře je pravidelný pořad vysílaný na rádiu ZET, který připravujeme ve spolupráci s internetovou poradnou www.ulekare.cz.

Premiéru pořadu si můžete poslechnout každou středu po 15:40, reprízu v pondělí po 15:30. Záznam aktuálního dílu pořadu najdete v playeru výše.

Čtvrt milionu kuřáku v Česku je mladších 18 let, cigarety by měly zdražit, říká Eva Králíková Foto: Profimedia.cz: Eva Králíková

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.