Trump označil asijskou cestu za „úžasný úspěch“

Prezident Spojených států Donald Trump v rámci středečního projevu v Bílém domě označil nedávnou asijskou cestu za „úžasný úspěch“. Americká hlava státu konkrétně navštívila Japonsko, Jižní Koreu, Čínu, Vietnam a Filipíny. V projevu, proneseném s vehemencí hodnou volební kampaně, zhodnotil americkou zahraniční politiku v prvním roce svého vládnutí. Prestiž Spojených států nebyla podle prezidenta nikdy větší než v současnosti. „NATO, věřte mi, je se mnou velmi spokojené, jakož i se vším, co jsem udělal,“ řekl mimo jiné Trump.

Smyslem všech zahraničně politických akcí nynější vlády je sloužit zájmům amerického lidu a prosazovat jeho zájmy, řekl Trump. Konstatoval, že jeho asijská cesta sledovala tři hlavní cíle: spojit svět proti hrozbě jaderných zbraní KLDR, posílit spojenectví a hospodářskou spolupráci s regionálními partnery a „konečně“ prosadit v mezinárodním obchodě spravedlnost a vzájemnost.

Americký prezident v obsáhlém, předem připraveném projevu podrobně vypočítal úspěchy, kterých podle něj bylo během jeho cesty do východní Asie dosaženo. Zvlášť vyzdvihl shodu v bezpečnostních otázkách a zdůraznil, že cesta přinesla Spojeným státům spoustu nových pracovních míst.

O krátkém setkání s ruským vůdcem Vladimirem Putinem ve Vietnamu se ve své rekapitulaci Trump nezmínil. „Milí občané, budoucnost nebyla nikdy zářivější,“ uzavřel americký prezident své prohlášení.

Protože personál Bílého domu tentokrát zapomněl postavit na řečnický pult tradiční sklenku s vodou, neváhal se Trump občerstvovat doušky přímo z lahve, kterou našel na podlaze a kterou si otevřel. Prostor pro dotazy přítomným novinářům nedal.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump označil asijskou cestu za „úžasný úspěch“ Foto: Evan El-Amin / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. Do KLDR odcestuje speciální vyslanec z Činy

    Společnost ·

    Do Severní Koreje odcestuje speciální vyslanec z Číny. Informaci ve středu přinesla státní agentura Nová Čína. Peking se dlouhodobě snaží nastolit diplomatické řešení …

  2. Zeman se v Rusku setká i s Gorbačovem a Medveděvem

    Společnost ·

    Česká hlava státu Miloš Zeman se během své návštěvy Ruska setká příští týden s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem. V Moskvě bude jednat také s ruským p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.