Trump, Merkelová a NATO vyjádřili znepokojení nad Putinovými slovy o zbraních

Německá kancléřka Angela Merkelová telefonicky hovořila s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Oba dva vyjádřili znepokojení nad čtvrtečním projevem ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten prezentoval široký rejstřík nových strategických zbraní. V pátek o tom informoal mluvčí německé vlády. Severoatlantická aliance označila Putinovy výroky na adresu svých členů za nepřijatelné.

„Kancléřka a prezident jsou znepokojeni aktuálními poznámkami ruského prezidenta Putina o vývoji zbraní a jejich negativním dopadem na mezinárodní úsilí o kontrolu zbraní,“ uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

Kabinet v Berlíně podle mluvčího znepokojuje „celkové chování Ruska v bezpečnostní politice“ včetně anexe Krymu, hrozeb sousedním státům a podkopávání smluv o kontrole zbrojení. „Zvláštní starost nám přidělává nasazení ruských zbraňových systémů v Sýrii,“ dodal Seibert.

Putin ve čtvrtek oznámil, že ruská armáda koncem loňského roku úspěšně vyzkoušela nový typ balistické rakety na jaderný pohon. Raketa má neomezený dolet a její letová dráha je nepředvídatelná. „Nikdo ve světě takové rakety nemá,“ zdůraznil ruský prezident.

Části Putinova čtvrtečního projevu v pátek za nepřijatelné označila také mluvčí Severoatlantické aliance Oana Lungescuová. Nepomáhají podle ní snahám o snížení napětí. „Nechceme novou studenou válku, ani nové závody ve zbrojení,“ řekla mluvčí a znovu zdůraznila, že raketový systém NATO v Evropě není namířen proti Rusku.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump, Merkelová a NATO vyjádřili znepokojení nad Putinovými slovy o zbraních Foto: ČTK/AP/Evan Vucci: Donald Trump a Angela Merkelová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.