Trump informoval o přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, Abbás varuje před důsledky

Americká hlava státu Donald Trump v úterý telefonicky informovala palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, že má v plánu přesunout americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Kdy k tomuto kroku hodlá přistoupit, ale podle Abbásova mluvčího neupřesnil. Abbás a další blízkovýchodní vůdci nicméně varovali, že takový krok by měl nebezpečné důsledky. Bílý dům později informoval o tom, že Trump se k možnému přeložení ambasády a otázce postavení Jeruzaléma vyjádří ve středu.

Šéf palestinské samosprávy také vyzval papeže Františka a ruské, francouzské a jordánské státníky, aby zasáhli. Rovněž všechny palestinské frakce Trumpovo prohlášení podle agentury ANSA odsoudily a počínaje středou vyhlásily „tři dny hněvu“.

Trump v úterý o svém plánu hovořil nebo bude hovořit s blízkovýchodními vůdci, včetně izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jordánského krále Abdalláha II., egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího nebo saúdskoarabského krále Salmána, uvedl Bílý dům.

Jordánský král v prohlášení uvedl, že přestěhování ambasády „by mohlo ohrozit stabilitu a bezpečnost regionu“ a narušilo by snahy Washingtonu o obnovení izraelsko-palestinských mírových rozhovorů. Trumpa podle tiskových agentur varoval také saúdskoarabský král, podle nějž hlava USA riskuje „hněv muslimů po celém světě“. Radikální palestinské hnutí Hamás uvedlo, že Trump svým prohlášením překročil „všechny červené linie“.

Trump sliboval přeložení ambasády během loňské předvolební kampaně, zatím ale rozhodnutí odkládal.

Vysoce postavený americký vládní představitel řekl agentuře Reuters, že Trump patrně uvede, že stěhování ambasády se odkládá, ale zdůrazní, že tento krok má stále v plánu. Trump podle něj také sdělí, že Spojené státy uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele.

Americký konzulát v Jeruzalémě kvůli palestinským protestům ohlášeným po Trumpově telefonátu Abbásovi zakázal zaměstnancům a jejich rodinám cesty do Starého Města v Jeruzalémě a na okupovaný Západní břeh Jordánu, informovala agentura AFP.

Světové společenství neuznává sjednocení Jeruzaléma ze strany Izraele, ani jeho vyhlášení izraelským hlavním městem. Palestinci počítají s tím, že získají vlastní stát a že východní Jeruzalém, který nyní Izrael okupuje, bude jeho hlavním městem.

Proti vyhlášení Jeruzaléma za hlavní město Izraele se v úterý vyslovila i šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. Turecko pohrozilo přerušením diplomatických vztahů s Izraelem, pokud Spojené státy k tomuto kroku přistoupí. Irácký premiér Hajdar Abádí v úterý řekl, že Bagdád je proti přesunu ambasády, a varoval před důsledky takového rozhodnutí pro celý region.

Kreml oznámil, že ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonoval Abbásovi. Řekl mu, že Moskva podporuje obnovení mírových rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci, včetně jednání o postavení Jeruzaléma.

Organizace islámské spolupráce (OIC) už v pondělí oznámila, že uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele bude považovat za agresi. Jordánsko v úterý uvedlo, že na sobotu hodlá kvůli Trumpově záměru svolat mimořádné zasedání Ligy arabských států a OIC.

Americký Kongres schválil přesun ambasády v Izraeli do „hlavního města“ Jeruzaléma již v říjnu 1995. Zastupitelský úřad se měl přestěhovat do 31. května 1999. Od té doby ale všichni američtí prezidenti - Bill Clinton, George Bush mladší i Barack Obama - každých šest měsíců podepisovali odklad platnosti zákona. Trump to zatím naposledy udělal letos v červnu.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Trump informoval o přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, Abbás varuje před důsledky Foto: a katz / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. Michálek setrvá na pozici místopředsedy Pirátů

    Společnost ·

    Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek setrvá po vnitrostranickém referendu místopředsedou strany. Proti odvolání Michálka, které navrhla část Pirátů kvůli …

  2. OPEC těžil v listopadu od května nejméně ropy

    Byznys ·

    Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v listopadu redukovali těžbu o 300 tisíc barelů na 32,48 milionu barelů denně. Jde pak o nejmenší těžbu od letošního k…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.