Tržní okénko: Uber a Airbnb nemají se sdílenou ekonomikou nic společného, říká Havlík

Takzvaná sdílená ekonomika je v dnešní době velkým tématem. Jde o ekonomický model, který na rozdíl od vlastnění produktů vychází z jejich sdílení, výměn, půjčování nebo pronájmu. Podle ředitele odboru evropských záležitostí a vnitřního trhu Ministerstva průmyslu a obchodu Jana Havlína se ale v některých případech zaměňuje pojem sdílená a kolaborativní ekonomika. Služby jako Uber a Airbnb nemají podle něj se sdílenou ekonomikou nic společného a je potřeba narovnat pokřivení trhu.

Jsou alternativy jako Uber nebo Airbnb sdílenou ekonomikou, nebo se v některých případech dá hovořit o podnikání? Podle Havlína je třeba se v tomto smyslu zaměřit na výrazy jako sdílená a kolaborativní ekonomika. „Sdílená ekonomika znamená, že soukromá osoba, neprofesionál bude poskytovat nějakou službu jiné soukromé osobě, který není podnikatelem. Zatímco kolaborativní ekonomika již zahrnuje profesionální služby, které se mohou poskytovat buď fyziky nebo přes online platformy, už jde ale o profesionální činnost,“ uvedl na rádiu Zet.

Z tohoto pohledu se tedy domnívá, že služby jako Airbnb nebo Uber nemusí mít se sdílenou ekonomikou nic společného. Najít řešení, jak respektovat technologický vývoj, ale zároveň narovnat některá pokřivení trhu, je va tomto případě extrémně složité. V každém sektoru navíc dochází k jiným situacím.

V otázce regulace těchto služeb se nabízí ale omezený počet řešení. Jedním je deregulace stávajícího tradičního odvětví, dalším vztáhnout stávající regulace na nové oblasti, anebo vytvoření zcela nové regulace. „Z dosavadní diskuze nám vyplývá, že není až tak potřeba nových pravidel. To bychom si zavařili. Spíš bychom se měli zaměřit na to, jak můžeme vymáhat pravidla stávající například (v případě Airbnb) určením toho, co ještě je soukromé bydlení, soukromé ubytovávání a co už je byznys,“ řekl Havlín. V případě Uberu pak je třeba vyčkat na Evropský soud, který by měl rozhodnout, zda je Uber službou informační společnosti.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy ředitel odboru evropských záležitostí a vnitřního trhu Ministerstva průmyslu a obchodu Jan Havlín, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: Uber a Airbnb nemají se sdílenou ekonomikou nic společného, říká Havlík Foto: AlesiaKan / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko by se brzy mohlo vrátit na trh dluhopisů

    Byznys ·

    Řecko by už brzy mělo být připraveno k návratu na trhy dluhopisů. Na středečním zasedání vlády to prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras. Atény by emisí státních dluho…

  2. V Rusku vyroste továrna na Mercedesy

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler zahájil výstavbu své první továrny na výrobu vozů Mercedes v Rusku. Jde o první novou investici velké zahraniční automobilky v Rus…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.