Tržní okénko: Mladí lidé jsou na trhu práce ohroženou skupinu navzdory nízké nezaměstnanosti

Česká republika na tom je z hlediska nezaměstnanosti mladých lidí dobře. Podle údajů Eurostatu je u nás nezaměstnanost mladých dokonce druhá nejnižší v Evropské unii. Podle ekonomky společnosti Trexima Terezy Mynářové ale i tak můžeme říci, že lidé ve věku 15 až 29 let jsou na pracovním trhu ohroženou skupinou. Například spolupráce univerzit a firem je u nás nejslabší.

Ve Španělsku nebo v Řecku se absolventi a mladí lidé potýkají s velkými problémy, pokud jde o hledání práce. Nezaměstnanost zde dosahovala v posledních měsících až padesáti procent. Česká republika je na tom o dost lépe. „Přesto můžeme říci, že v rámci České republiky představují mladí lidé skupinu, která je určitě ohrožena na trhu práce. Jednak to vyplývá z toho, když porovnáme obecnou míru nezaměstnanosti mladých, která je dvakrát vyšší než například ve věkové skupině 30 až 54 let,“ uvedla v pořadu Tržní okénko Mynářová. Mladí lidé podle ní také nesou mnohem větší riziko ztráty práce než ostatní věkové skupiny. To se projevilo například i v době finanční krize z roku 2008.

Lidé bez zkušeností a praxe jsou totiž pro firmy nejsnáze nahraditelní. S tím však souvisí problém, který v České republice je, navzdory nižším číslům nezaměstnaných mladých lidí. Spolupráce univerzit a firem je podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) u nás vůbec nejslabší v hospodářsky vyspělém světě.

Nízkou míru spolupráce škol a firem potvrdila i Mynářová, která jako příklad uvedla průzkum společnosti Trexima, jenž toto srovnával v České republice, Rakousku a na Slovensku. „Z tohoto průzkumu je patrné, že v České republice přijdou středoškoláci během studia mnohem méně do styku s praxí než třeba mladí Rakušané,“ uvedla. Kupříkladu minimální délka praxe kosmetičky k získání kvalifikace činí na Slovensku 1350 hodiny, v Rakousku dokonce skoro 3000 hodin a v České republice jen něco málo přes 1000 hodin.

„V Rakousku také probíhá tento odborný výcvik výhradně ve firmách, zatímco v České republice to může být ve školních dílnách nebo laboratořích. To, pokud se koná výcvik ve firmách, už záleží pouze na aktivitě dané školy,“ dodala Mynářová. Z toho podle ní vyplývá, že Rakušané jsou v tomto ohledu připravenější vykonávat danou profesi. České republice v tomto podle ní chybí pevně daná strategie a zohledňování znalostní ekonomiky.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy ekonomka společnosti Trexima Tereza Mynářová, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Tržní okénko: Mladí lidé jsou na trhu práce ohroženou skupinu navzdory nízké nezaměstnanosti Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Telefony Nokia se příští rok vrátí na trh

  Tech ·

  Chytré telefony se značkou Nokia se objeví zpátky na trhu v příštím roce. Finská společnost Nokia dnes oznámila, že její dohoda s firmou HMD Gobal Oy byla dokončena a …

 2. Jak si poradit s nástrahami zimního provozu

  Společnost ·

  Zima je za dveřmi a s tím přibývá i nástrah na silnicích. Klíčem k jejich úspěšnému a bezpečnému zvládnutí je udržet co největší trakci. Ztráta trakce vždy znamená pro…

 3. Šest vhodných zaměstnání pro mileniály

  Byznys ·

  Sociální média jsou součástí každodenního života. Lidé se bez nich nedokáží obejít a skrze chytré telefony jsou na ně neustále připojeni. Milenialové stráví v průměru …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.