Toyota se vrátila před VW na vedoucí pozici světového automobilového trhu

Japonská automobilka Toyota prodala za první tři čtvrtletí letošního roku 7,5 milionu vozů. Její prodeje tak v období od ledna do září meziročně klesly o 1,5 procenta. Přesto automobilka získala zpět vedoucí pozici na světovém automobilovém trhu, o kterou ji v pololetí připravil německý konkurent Volkswagen.

Toyota dnes oznámila, že její prodeje v období od ledna do září meziročně klesly o 1,5 procenta na 7,498 milionu vozů. Prodeje Volkswagenu se podle dřívějších údajů snížily rovněž o 1,5 procenta a činily 7,43 milionu vozů. Třetí místo na trhu obsadila americká automobilka General Motors, jejíž prodeje klesl o procento na 7,2 milionu vozů.

Za poklesem prodejů společnosti Toyota stála podle agentury AFP slabá poptávka na domácím na trhu. Volkswagen se naopak v poslední době potýká s poklesem prodejů v Číně, Rusku a Latinské Americe. Odbyt vozidel německého podniku by navíc mohl být negativně ovlivněn skandálem kolem falšování údajů o emisích, který vypukl ve druhé polovině září.

Volkswagen přiznal, že do zhruba 11 milionů aut po celém světě instaloval software umožňující manipulovat s testy emisí. Předseda podnikové rady odborů Volkswagenu Bernd Osterloh nicméně minulý týden uvedl, že skandál zatím na poptávku neměl dopad.

V prvním pololetí Volkswagen prodal 5,04 milionu vozů, zatímco Toyota pouze 5,02 milionu. Německý koncern se tak poprvé v historii dostal do čela světového automobilového trhu.

V celém loňském roce byla jedničkou na trhu Toyota, která prodala 10,23 milionu vozů. Volkswagen loni obsadil druhé místo s prodejem 10,14 milionu vozů, na třetí příčce byla GM s prodejem 9,92 milionu vozů.

 

Zdroj: ČTK

Toyota se vrátila před VW na vedoucí pozici světového automobilového trhu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.