TOP 10 nejmocnějších žen sportu

Jaké jsou nejmocnější ženy v oblasti sportu? To už ve svém novém žebříčku zohlednil magazín Forbes. Na prvním místě figuruje generální sekretářka Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) Fatma Samour. Jde o ženu, která má na starosti nejpopulárnější sport na světě, který je fotbal. FIFA se rovněž stará o pořádání Mistrovství světa. Kdo se umístil na dalších místech? V první trojce figurují ovšem ženy, které se také pohybují ve světovém fotbalu.

1. Fatma Samba Diouf Samour

Zdroj: Commons Wikimedia: George Cloney a napravo Fatma Samoura

Funkce:

Generální sekretářka Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA)

Země:

Senegal

Profil:

Do roku 1995 pracovala pro firmu Senchim, která obchodovala s hnojivy. Konkrétně pak jde o jednu z divizí firmy Industries Chimiques du Senegal. Po této pracovní zkušenosti začala působit v programech Organizace spojených národů (v Džibutsku, Kamerunu, Čadu, Guineji, Madagaskaru a Nigérii). V rámci 66. kongresu FIFA v Mexiku, který proběhl 13. května 2016, se stala generální sekretářkou této fotbalové organizace. Jde tak vůbec o první ženu a zároveň první osobu mimo Evropu, která zastává tuto funkci.

 

2. Lydia Nsekera

 Zdroj: YouTube / CGTN Africa

Funkce:

Členka výkonného výboru FIFA a členka výkonného výboru Mezinárodního olympijského výboru

Země:

Burundi

Profil:

Mezi lety 2004 až 2013 stála v čele Fotbalové federace Burundi. Před touto pozicí působila na postu viceprezidentky burundského ženského fotbalu. V této funkci pomáhala při spouštění první ženské fotbalové ligy v zemi.

 

3. Florence Hardouin

 Zdroj: YouTube / FPFutebolOficial

Funkce:

Členka výkonného výboru UEFA, generální ředitelka Francouzské fotbalové asociace

Země:

Francie

Profil:

Svoji kariéru odstartovala jako sportovec. Mezi lety 1989 až 1996 reprezentovala Francii v šermu. Je několikanásobnou vítězkou mistrovství světa (Varšava 1989, Budapešť 1991, Kuba 1995).

 

4. Angela Dong

 Zdroj: YouTube / ACCA

Funkce:
Viceprezidentka společnosti Nike, generální ředitelka Nike Greater China

Země:

Čína

Profil:

Angela Dong vyrůstala v Šanghaji. Portálu Fortune popisuje, že se dlouhou dobu se jí sportovní firmy vyhýbaly. Teprve, když její trenér na univerzitě začal hovořit o firmě Nike, tak se zamilovala do sportovních produktů. Dříve pracovala ve firmách Coca-Cola China a Procter & Gamble.

 

5. Marina Granovskaia

Funkce:

Ředitelka fotbalového klubu Chelsea FC

Země:

Rusko

Profil:

Granovskaia odstartovala svoji kariéru ve firmě majitele Chelsea FC Romana Abramoviče. Konkrétně pak šlo o ropnou společnost PA. Později se zapojila do vyjednávání přestupů a kontraktů ve fotbalovém klubu britské Premier League. Netrvalo dlouho a brzy se vyšplhala až na post ředitelky klubu.

 

6. Barbara Slater

Zdroj: Wikimedia Commons

Funkce:

Ředitelka BBC Sport

Země:

Velká Británie

Profil:

Jde o bývalou gymnastku a vůbec první ženu ve funkci ředitelky sportovní redakce BBC. Na této pozici působí od roku 2009.

 

7. Moya Dodd

 Zdroj: YouTube / ORS SASI

Funkce:

Členka výkonného výboru Asijské fotbalové konfederace, členka hráčského statutárního výboru FIFA, předsedkyně Australské fotbalové federace

Země

Austrálie

 

8. Caroline Wozniacká

Zdroj: Flickr

Funkce:

Tenistka

Země:

Dánsko

Profil:

 

Příjmení samotné Wozniacké napovídá tomu, že původem je z Polska. V roce 2018 se stala vítězkou Australian Open. Jde o bývalou světovou jedničkou ve dvouhře žen. Poprvé se jí stala v říjnu roku 2010. Je považovaná za prvního dánského tenistu, který se probojoval do finále grandslamového turnaje v otevřené éře. Před rokem 1968 se v tomto turnaji objevil krajan Wozniacké Kurt Nielsen.

 

9. Nita Ambani

Zdroj: Wikimedia Commons

Funkce:

Majitelka kriketového klubu Bombaj Indians

Země:

Indie

Profil:

Tato žena je předsedkyní a zakladatelkou nadace Reliance. Její bohatství se odhaduje na více než 40 miliard amerických dolarů (840 miliard korun). Ruku v ruce s  tímto jměním je považována za jednu z nejbohatších žen Indie.

 

10. Claire Williams

Zdroj: Wikipedia

Funkce:

Zástupkyně šéfa týmu Formule 1 Williams,

Země:

Velká Británie

Profil:

V roce 2013 se Williamsová dostala na post zástupkyně šéfa týmu Williams, který spadá pod Formuli 1. Jde rovněž o nového nástupce jejího otce Franca Williamse.

 

 

Zdroj: Forbes, Youradio News

 

 

 

TOP 10 nejmocnějších žen sportu Foto: Flickr.com: Caroline Wozniacká

reklama

Další články

 1. Rusko uzavře americký konzulát v Petrohradu

  Společnost ·

  Ruské ministerstvo zahraničí navrhne Kremlu zavřít americký konzulát v Petrohradu v odvetě za uzavření ruského konzulátu v Seattlu. Ve čtvrtek o tom informoval ruský d…

 2. KLDR zvažuje vrcholnou schůzku s Japonskem

  Společnost ·

  Japonsko navrhuje Severní Koreji konání dvoustranného summitu. Pchjongjang již o možnosti schůzky vrcholných představitelů KLDR a Japonska diskutoval. Informaci ve čtv…

 3. Polské PiS výrazně klesají preference

  Společnost ·

  Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) by v současnosti získala hlas od 28 % voličů. Oproti minulému měsíci představuje pokles o 12 procentních bodů. Infor…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.