Tesla přetěžuje své zaměstnance. Zraní se dvakrát častěji, než je běžný průměr

U zaměstnanců americké automobilky Tesla dochází oproti běžnému průměru v průmyslu dvakrát častěji ke zraněním. Tuto skutečnost potvrzuje podrobná analýza z protokolů, v nichž jsou vypsané právě informace o úrazech. Konkrétně jde o zprávy z továrny v kalifornském Fremontu. Této znepokojující informace si všímá zpravodajský portál The Gurdian. 

Zranění dělníků v továrně Tesly je v průměru s ohledem na celkové odvětví častější o více než 31 procent. K vážným zraněním pak došlo v roce 2015 oproti situaci v běžném průmyslu dvakrát častěji. Zprávu vypracovala kalifornská nezisková organizace Worksafe zabývající se bezpečnosti práce zaměstnanců v oboru.

Tesla usilovně schraňovala své bezpečnostní záznamy před veřejností do té doby, než si její pracovníci v únoru na veřejnosti stěžovali na pracovní podmínky a oznámili, že se připojili k americké odborové organizaci United Auto Workers (UAW).

The Gurdian již v nedávné době publikoval článek o vyšetřování v továrně, kde někteří zaměstnanci čelili agresivním výrobním cílům nastaveným ředitelem společnost Elonem Muskem. Tyto přemrštěné nároky mají ve svém důsledku nevyhnutelná zranění.

Worksafe ve středu odhalil dvě oficiální statistiky týkající se bezpečnosti práce, které byly předány regulátorům starajícím se o bezpečnost práce na pracovišti. První z nich je takzvaný TRIR, který zohledňuje počet registrovaných úrazů. Komplexně tyto výstupy představují celkový počet onemocnění a zranění na pracovišti na 100 zaměstnanců.

Celková míra incidentů tak na základě těchto dat stoupla v roce 2014 oproti běžnému průměru o 16 procent. O rok později bylo toto číslo oproti průměru už o 31 procent vyšší. Federální vláda ještě neuvolnila průměr za rok 2016. Hodnota TRIR u Tesly ovšem dosáhla v roce 2016 na 8,1 bodů. Od roku 2008 se ovšem pohyboval tento podíl mezi 6,7 a 7,7 body.

Druhá metrika poté zohledňuje omezení pracovních povinností zaměstnance (Dart). Sleduje tak absenci zaměstnanců a počet dní, kolik pracovník nemohl vykonávat svou práci kvůli zranění. Společnost Worksafe uvedla, že Dart představuje kvalitní ukazatel s ohledem na vážná zranění, protože v jejich důsledku pracovník v zaměstnaní chybí.

Dart Tesly přesáhl v roce 2014 průměr o 69 procent a v roce 2015 dokonce o 103 procent. 

Tesla uvedla, že se letos polepšila

„Možná jsme v minulosti měli nějaké problémy, když jsme se učili, jak se stát automobilovou společností. Na čem ale záleží, je budoucnost a jaké změny jsme učinili. Nyní míříme k nejnižší úrazovosti v průmyslu,“ řekl mluvčí Tesly v prohlášení reagujícím na zprávu společnosti Worksafe.

V rozhovoru s Gurdianem Musk potvrdil, že pracovníci pracují tvrdě a dlouhé hodiny na těžkých úkonech. Podotkl ovšem, že se společnost ve velké míře stará o bezpečnost.

Tesla publikovala článek, v němž tvrdí, že v prvních třech měsících roku 2017 snížila celkovou míru incidentů TRIR o 32 %. „Tato data poukazují na to, že došlo k dramatickému zlepšení bezpečnosti u zaměstnanců. Výrazně jsme se tak zlepšili s ohledem na průměr v průmyslu. I nadále se budeme každý den zlepšovat,“ uvedla společnost Tesla. 

 

 

Zdroj: The Gurdian, Zet

Tesla přetěžuje své zaměstnance. Zraní se dvakrát častěji, než je běžný průměr Foto: Nadezda Murmakova / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Travolta daroval své letadlo australskému muzeu

  Společnost ·

  Americký herec John Travolta se rozhodl darovat své letadlo Boeing 707 australskému muzeu. Coby pilot s ním nalétal tisíce kilometrů. Letoun však podle něj potřebuje o…

 2. BBC: KLDR odpálila třetí raketu ve třech týdnech

  Společnost ·

  Severní Korea odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service Jde o třetí úspěšný test během tří posledních týdnů. Podle poz…

 3. Macron přijme Putina ve Versailles

  Společnost ·

  Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes přijme hlavu ruského státu Vladimira Putina. Oba politici se setkají v paláci ve Versailles u příležitosti zahájení výstavy …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.