Tajemník Asociace pro evropské fondy: Ještě nevíme, zda se čerpání peněz z EU zjednoduší

Nové období pro čerpání peněz evropských dotací, které začíná letos a potrvá do roku 2020, přináší změny, které by měly celý systém zjednodušit. Zda ale ke zjednodušení skutečně dojde bude jasnější až na začátku příštího roku, kdy budou schváleny jednotlivé dotační programy. Ve Studiu Zet to řekl tajemník Asociace pro evropské fondy Petr Holan. 

 

Pane Holane, souhlasíte s tím, že čerpání evropských dotací bude v novém programovém období 2014 - 2020 jednodušší? Jaké jsou podle vás nejzásadnější změny, které v oblasti evropských dotací nastanou?

Všichni doufáme, že jednodušší bude. S ohledem na fakt, že jednotlivé operační programy ještě nejsou schváleny, k čemuž doufejme dojde v lednu příštího roku, se nedá jednoznačně říct, že to období skutečně bude jednodušší. Nejsou známy úplně všechny podmínky. Nejzásadnější změnou je asi centrální systém, který by měl veškerou komunikaci mezi příjemci, žadateli a řídícími orgány zjednodušit a zpřehlednit. Když je všechno na jednom místě, tak se samozřejmě všechno i lépe hledá, lépe monitoruje a vykazuje.

Oproti minulému období také dojde ke snížení počtu operačních programů: měli jsme jich 26 a teď jich bude jenom 20.

I monitorovací systém byl v minulém období složitý, respektive bylo jich mnoho. V podstatě byl pro každý operační program monitorovací systém trošku jiný. Další změnou bude výše podpory jednotlivých projektů a také to, že v rámci jednotlivých programů budou využívány nejenom dotační, ale i finanční nástroje typu úvěry, garance a podobně.  

 

Co se v oblasti evropských dotací změní pro Českou republiku jako celek a jak změny pocítí jednotlivé firmy?

Doufáme, že proces bude jednodušší, ale není ještě úplně zřejmé, do jaké míry, protože přesné podmínky ještě známy nejsou. K rozdělení bude 23,8 miliard korun oproti minulému období, kdy k rozdělení bylo 26 miliard korun. To není nijak výrazný propad, jde o pátý největší balík peněz, jaký se v Evropské unii rozdává.

Co se týče počtu podpor pro jednotlivé podnikatele: S ohledem na to, že se změnily podmínky přidělení dotací jednotlivým podnikům v souvislosti se zpřísněním přidělování veřejné podpory, kdy se snížila maximální míra podpory pro jednotlivý subjekt na 45, 35 a 25 procent z celkové výše dotace, tak když máme nějakou sumu peněz a můžeme ji rozdělit jenom po menších částech, se dá předpokládat, že projektů bude víc.

Ale vstupuje do toho samozřejmě i víc faktorů než jenom samotná výše jednotlivých malých projektů. Zjednodušení bude i to, že veškerá komunikace bude probíhat pomocí jednotného systému a osoby, které budou na serverech hledat, si budou moci najít jednotlivé výzvy i půl roku dopředu, takže jim to umožní lépe se připravit.

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý jeho záznam si můžete poslechnout v playeru výše.

Tajemník Asociace pro evropské fondy: Ještě nevíme, zda se čerpání peněz z EU zjednoduší Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.