Švýcarsko pozastavilo prodej některých aut koncernu Volkswagen včetně vozů Škoda

Švýcarsko kvůli skandálu s manipulací měření emisí u naftových vozů dočasně zakázalo prodej některých typů vozů koncernu Volkswagen. S odvoláním na Spolkový silniční úřad (Astra) o tom dnes informoval server 20 Minuten. Opatření se údajně týká i vozů značky Škoda vyráběných v Mladé Boleslavi.

Mohlo by vás zajímat

Úřady chtějí zabránit, aby se na švýcarské silnice dostaly další vozy s naftovými motory, u kterých se používal software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty toxických oxidů dusíku.

Opatření by se mělo dotknout asi 180.000 kusů dosud neprodaných modelů značek Škoda, Volkswagen, Audi a Seat roků výroby 2009 až 2014 vybavených naftovými motory 1,2TDI, 1,6TDI a 2.0TDI s emisní normou Euro 5. Nařízení se nijak netýká již prodaných vozů, řidiči je tak smí nadále užívat bez omezení.

Mluvčí mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Jozef Baláž pouze sdělil, že všechny aktuálně vyráběné vozy Škoda, nabízené v Evropské unii a také ve Švýcarsku, jsou vybaveny motory, které odpovídají požadavkům normy Euro 6. „Splňují veškeré zákonné požadavky a předpisy v oblasti životního prostředí,“ dodal.

Volkswagenu za tyto podvody s emisemi hrozí v USA pokuta až 18 miliard dolarů (438 miliard Kč). Aféru tento týden začaly vyšetřovat i některé evropské země a na firmu byla podána řada hromadných žalob.

Kvůli skandálu z čela největšího světového prodejce automobilů ve středu odstoupil Martin Winterkorn. V pátek ho nahradil Matthias Müller, dosavadní ředitel dceřiné společnosti Porsche. Změny se dotkly i české součásti Škoda Auto. Její dosavadní generální ředitel Winfried Vahland od listopadu povede aktivity koncernu v USA, Kanadě a Mexiku a v čele mladoboleslavského podniku jej nahradí Bernhard Maier.

 

Zdroj: ČTK

Švýcarsko pozastavilo prodej některých aut koncernu Volkswagen včetně vozů Škoda Foto: Pavel L Photo and Video / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.