Světové mocnosti nedodržely podle Rúháního závazky vycházející z jaderné dohody

Světové mocnosti nedodržely své závazky vyplývající z jaderné dohody uzavřené loni v létě s Teheránem. Včera to oznámil íránský prezident Hasan Rúhání. Podle jeho slov to má neblahý vliv na íránský hospodářský růst.

„Jestliže by druhá strana jednala správně, byli bychom nyní v lepší situaci,“ citovala prezidenta íránská státní televize. Jak Rúhání dodal, Írán stále nemá přístup ke svým aktivům v zahraničí, i když je pravdou, že může vyvážet více ropy a má přístup do mezinárodního bankovního systému. Podle íránského vůdce maří provádění dohody americký Kongres, Izrael a další země regionu.

Současnou situaci v pondělí kritizoval také íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Prostí Íránci podle něj nemají z jaderné dohody žádný prospěch. „Nebyly ty sankce zrušeny, aby změnily životy lidí? Je vidět nějaký dopad na životy lidí za posledních šest měsíců?“ citovala Chameneího íránská státní média.

Chameneí uvedl, že sankce měly být zrušeny rychle. „Teď se ale hovoří o postupném rušení sankcí. Proč?“ dodal s tím, že zahraniční společnosti i nadále v Íránu neinvestují. Jak poznamenala agentura Reuters, velké evropské banky a investoři se drží zpátky, pokud jde o obchodování s Teheránem, a to zejména kvůli tomu, že nadále platí americké sankce vyhlášené vůči této zemi.

Historická dohoda byla uzavřena loni v červenci se šesti velmocemi (USA, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo). Írán se zavázal k omezení části svých jaderných provozů a ke splnění další řady podmínek. Výměnou byly zrušeny mezinárodní sankce, které byly na Írán uvaleny za jeho předchozí neochotu vyjasnit sporné body jaderných aktivit. Dohoda vstoupila v platnost letos v lednu.

 

 

Zdroj: ČTK

Světové mocnosti nedodržely podle Rúháního závazky vycházející z jaderné dohody Foto: ČTK/AP/Mary Altaffer: Hasan Rúhání

reklama

Další články

 1. V Londýně otevřeli první restauraci nabízející jídlo z 3D tiskáren

  Byznys ·

  V Londýně koncem července na několik dní otevřela první restaurace na světě, jež zákazníkům nabízí jídla „vytištěná“ na 3D tiskárnách. Podnik s názvem 

  Cena americké ropy WTI kvůli obavám z nadbytečných dodávek surovin klesla pod 40 dolarů

  Byznys ·

  Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) včera klesla o zhruba čtyři procenta a poprvé od dubna se propadla pod částku 40 dolarů za barel. Investoři se o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.