Středočeský hejtman Josef Řihák na výzvu spolustraníků rezignoval

Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) na dnešním jednání krajského zastupitelstva rezignoval na funkci. Vyhověl tak výzvě spolustraníků, kteří se vyslovili pro změnu v čele kraje.

Odstupující hejtman zdůraznil, že ho nikdo nenutil a odchází o své vůli. Později uvedl, že jedním z hlavních důvodů je jeho kandidatura do Senátu, kde chce obhájit mandát. Mandát krajského zastupitele si Řihák ponechá. Opozice se podivila tomu, že nikdo oficiálně neuvedl žádný důvod hejtmanova odchodu. Jeho rezignaci označila za výsledek třenic uvnitř ČSSD.

Nástupcem Řiháka by se mohl stát jeho dosavadní náměstek a šéf krajské ČSSD Miloš Petera. Nového hejtmana by zastupitelé mohli volit v pátek.

Radní za ČSSD Řiháka vyzvali k rezignaci minulý týden na schůzce, na níž se řešilo další směřování kraje. Z funkce měl odejít do dnešního jednání zastupitelů, jinak mu prý hrozilo odvolání. „Rozhodlo se nějakým způsobem, že tým chce změnit svého kapitána nebo manažera, já to respektuji,“ uvedl Řihák, který prý chce udělat to, co je dobré pro ČSSD. Podle něj je důležité, aby strana táhla za jeden provaz.

Prohlásil také, že byl vždy bojovník, bojoval například proti americkému radaru nebo těžbě zlata. „Nikdo na mě netlačil,“ zdůraznil Řihák, který v emotivním projevu také poděkoval kolegům za spolupráci. „Přišel jsem jako kluk z Příbrami, můj tatínek byl horník a maminka dělnice a já si velmi cením toho, že jsem mohl stát dva roky ve vašem čele,“ dodal.

Opozice se jeho rezignaci podivila. Šéf zastupitelů za ODS Raduan Nwelati řekl, že s příchodem Řiháka se mezi vedením kraje a opozicí zlepšila komunikace a části ČSSD se to podle něj asi nelíbilo. Řihák podle něj posloužil ČSSD po vypuknutí aféry s bývalým hejtmanem Davidem Rathem (dříve ČSSD), souzeným kvůli korupci, kdy bylo podle něj potřeba umístit do čela hejtmanství někoho, kdo nebyl spojen s Rathovou érou.

Petr Stříbrnský (TOP 09) vyslovil obavu, zda Řihákova kandidatura do Senátu nebyla podmíněna jeho odchodem, protože to by podle něj zavánělo případem hodným pro vrchního státního zástupce Iva Ištvana a šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachtu. Zástupci ČSSD to odmítli, Petera podotkl, že výběr senátních kandidátů za ČSSD je věcí této strany, nikoliv TOP 09. I některé sociální demokraty ale Řihákův krok překvapil. „Samozřejmě že to není jeho rozhodnutí. Aby se ho vlastní partaj takhle zbavila čtyři měsíce před volbami, to jsem nečekal,“ řekl ČTK jeden z příbramských funkcionářů ČSSD, který si nepřál být jmenován.

V tisku se objevovaly informace o tom, že se schyluje ke střetu mezi Řihákem a Peterou, který v krajské radě zasedal ještě s Rathem. Petera avizoval, že je připraven Řiháka nahradit. Jako statutární náměstek bude řídit kraj do zvolení nového hejtmana. O nominaci rozhodne ve středu krajský výkonný výbor ČSSD. Petera je také připraven rezignovat na poslanecký mandát k 31. srpnu.

ODS označila za pokrytecké, jak se ČSSD s Řihákem rozloučila, že mu zastupitelé děkovali a předali květiny. „Všichni ti, co mu dnes tleskali, na něm klečeli, aby odstoupil,“ řekl Nwelati.

Středočeskou ČSSD v minulosti zmítaly různé spory, organizaci rozdělila například volba zástupce krajské organizace v celostátním předsednictvu sociální demokracie.

Zdroj: ČTK

Středočeský hejtman Josef Řihák na výzvu spolustraníků rezignoval Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Česká pošta zvažuje, že se stane bankou

    Byznys ·

    Česká pošta zvažuje, že požádá o vlastní licenci k poskytování bankovních služeb. V roce 2017 jí vyprší partnerská smlouva s ČSOB, která na poštách nabízí služby p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.