Srdcem a duší je podle Putina Rusko s Donbasem

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že připojení východoukrajinského Donbasu k Rusku nelze řešit na ulici, protože jde o osud všech Rusů a obyvatel regionu. Uvedla to dnes agentura Interfax. Putin dostal otázku ohledně anexe Donbasu během procházky s bývalým italským premiérem Silviem Berlusconim v ulicích Jalty na anektovaném Krymu.

Ukrajinský poloostrov připojil Putin k Rusku loni v březnu, po svržení proruského prezidenta v Kyjevě a nastolení prozápadní vlády. O měsíc později pak v Donbasu vypuklo proruské povstání. Boje si od loňského dubna vyžádaly na 8000 mrtvých.

„Srdcí a duší jsme s Donbasem, ale bohužel takové otázky se na ulici neřeší. Je to vážný problém, který se týká osudů celého Ruska a lidí, kteří v Donbasu žijí,“ řekl Putin.

Ruský prezident opět vyčetl Kyjevu, že prý neplní svou část mírových dohod, podle kterých má Ukrajina změnit svou ústavu a zákony o místních volbách po ujednání s Donbasem, ale k žádnému dohadování dosud nedošlo. A Kyjev ani nevyhlásil amnestii pro vůdce povstalců, ačkoliv nelze vést jednání pod hrozbou trestního stíhání. To vše jsou podle Putina „klíčové prvky pro politické urovnání konfliktu“.

Kyjev naopak tvrdí, že se nenechá dotlačit Ruskem k jednání s vůdci separatistů, které pokládá za pouhé loutky Moskvy. Ukrajinský prezident Petro Porošenko naopak naléhá, aby i Rusko splnilo svou část minských dohod: tedy aby do konce roku stáhlo všechny ruské vojáky a žoldnéře z východu Ukrajiny a navrátilo Kyjevu kontrolu nad hranicí s Ruskem v úseku, který nyní ovládají separatisté.

 

 

Zdroj: ČTK

Srdcem a duší je podle Putina Rusko s Donbasem Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.