Správa železnic prohrála se společností ČEZ soudní spor, zaplatila přes miliardu korun

Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) zaplatila energetické společnosti ČEZ přes miliardu korun. Po pěti letech totiž prohrála soudní spor o neodebranou elektřinu. Informovala o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Ta se také zmínila o požadavku SŽDC na ministerstvo dopravy, od kterého správa chce speciální dotaci jako kompenzaci za nečekaný výdaj.

SŽDC si objednala v roce 2008 u společnosti ČEZ elektřinu. Poté, co nový energetický zákon uvolnil trh s elektřinou, nakoupily České dráhy pro správce železnic proud za výhodnější podmínky. SŽDC proto původní smlouvu s energetickou společností vypověděla. Firma ČEZ výpověď neuznala a zažalovala SŽDC o náhradu škody ve výši 800 milionů korun. Soud nakonec přiznal ČEZ kromě náhrady škody i osmiprocentní úrok z prodlení, a železnice tak podle MfD musela zaplatit 1,31 miliardy korun. Peníze už poslala.

Ministerstvo dopravy proto nyní řeší, jak výpadek v rozpočtu SŽDC pokrýt. Podle náměstka Tomáše Čočka by například bylo možné využít peníze, které měl stát původně připravené na dopravní stavby financované pouze z národních zdrojů, ale později se mu na ně podařilo získat evropské dotace.

 


Zdroj: ČTK

Správa železnic prohrála se společností ČEZ soudní spor, zaplatila přes miliardu korun Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.