Severokorejští olympionici pod tlakem: sleduje je režim a v patách mají média

Na Zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjončchangu vyrazilo téměř 500 Severokorejců. Vycestovali tak do země, o které se učili jako o nesmiřitelným nepříteli. Nyní se ocitnou na území, kde poznají větší prosperitu a svobodu. Rovněž musí čelit velkému tlaku spojenému s nebývalým mediálním zájmem a kontrolou všudepřítomných severokorejských agentů. Více už o tom informoval zpravodajský portál CNN.

Olympijských her se konkrétně zúčastní atleti, umělci, reportéři a roztleskávačky. V čele výpravy je rovněž sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong s oficiálně nejvyšším představitelem KLDR Kim  Jong-namem.

Ve všech případech jde o patřičně prověřené jedince, kteří jsou považováni za věrnou elitu severokorejského režimu. V zájmu KLDR je ale zamezení přeběhnutí jejích obyvatel do svobodných zemí. V minulosti přitom nejde o žádnou neznámou. Podařilo se to dokonce i některých sportovcům. V roce 1997 například přeběhla severokorejské hokejistka a v roce 1999 judista v rámci závodů ve Španělsku.

Podle CNN je ale těžko představitelné, že by se podařilo některému ze sportovců přeběhnout v rámci nejvíce sledované sportovní události roku, kterou Zimní olympijské hry jsou. Takováto skutečnost by vyvolala ohromný rozruch, což si KLDR nemůže dovolit.

Když bylo roztleskávačce Han Seo-hee pouhých dvacet let, tak si ji bývalý vůdce Kim Čong-il a otec Kim Čong-una vybral do skupiny roztleskávaček. V roce 2006 se jí podle CNN podařilo přeběhnout do Jižní Koreji. Žena potvrdila, že je velice nepravděpodobné přeběhnou během takovéto události. 

Členové severokorejského olympijského týmu jsou neustále pod drobnohledem režimu. Moc dobře si jsou rovněž vědomi důsledků, kterým by vystavili svoji rodinu, kdyby se rozhodli takovýto krok uskutečnit. Řekla Han Seo-hee.

Jeden ze severokorejských policistů, který si nepřál zveřejnit svoji totožnost, CNN řekl, že Severokorejci budou pod dohledem 24 hodin denně. Nemůžou jít ani sami do koupelny a musí být jasné, s kým přicházejí do kontaktu.

Každý Severokorejec má naučené udávat a infrmovat. Všichni jsou tak učeni sledovat nestandardní chování jak u přátel, tak i u rodinných příslušníků. „Nejen členové vlády ale i samotní umělci čelí trestu, pokud nenahlásí člověka, který se chystá přeběhnout,“ řekla Han Seo-hee.

Severokorejští olympionici si musí připadat jako celebrity. Téměř všude je doprovázejí média. Ve většině případů se usmívají disciplinovaně do kamer a na dotazy novinářů dávají strohé odpovědi. Han Seo-hee CNN sdělila, že jí v případě zahraniční návštěvy režim nařídil, aby ignorovala dotazy novinářů a vyhýbala se očnímu kontaktu. .

Severokorejci nejsou v jednoduché situaci. Nemusí se tak vypořádat pouze s tlakem pojícím se k jejich sportovním výkonům. Za zády jim neustále stojí velký bratr, který je připraven zakročit během jejich jakéhokoli zaváhání. Nejde ale pouze o jednoho velkého bratra z KLDR. K němu se přidávají ještě média. 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Severokorejští olympionici pod tlakem: sleduje je režim a v patách mají média Foto: Leonard Zhukovsky / Shutterstock.com: Nástup severokorejského olympijského týmu na Letních olympijských hrách v Rio de Janeiru

reklama

Další články

  1. Brexit nejvíce zasáhne probrexitové oblasti

    Byznys ·

    Brexit nejvíce zasáhne oblasti Velké Británie, jejichž obyvatelé v předloňském referendu hlasovali většinově pro odchod země z Evropské unie. Zejména pak jde o západní…

  2. V Praze na Strahově protestuje 1500 taxikářů

    Společnost ·

    Počet řidičů taxi protestujících ve čtvrtek v Praze proti alternativním přepravním službám typu Uber vzrostl. Před 11:00 se jich sjelo na parkoviště u strahovského sta…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.