reklama

Sedmnáctiletý Jan Blaha získal bronz na prestižní mezinárodní soutěži v texaském Houstonu

Student přeloučského gymnázia zazářil na Dětské vědecké konferenci, kde prezentovat svůj výzkum o pH slin a o tom, jaké má jídlo vliv na zdraví zubů a člověka vůbec. Právě tam zaujal zástupce Nadačního fondu Neuron, kteří každý rok na konferenci vyberou jednoho vědce–juniora, kterému splní jeho „dětský vědecký sen”. Nyní získal Jan Blaha bronzovou medaili na prestižní mezinárodní soutěži v texaském Houstonu a vypadá to, že má před sebou kariéru úspěšného vědce.

Další díly pořadu

Honzovým snem bylo poznat skutečnou vědu, která se děje na výzkumných pracovištích, proto mu Nadační fond Neuron zajistil stáž na Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie vědy ČR, kde se díval pod ruce těm nejlepším českým vědcům. Od té doby sbírá jedno ocenění za druhým.

Tím posledním je bronzová medaile, kterou získal na prestižní mezinárodní soutěži I-SWEEEP (The International Sustainable World Energy, Engineering and Environment Project Olympiad), která se před pár týdny konala v americkém Houstonu. A s jakým projektem v Texasu zabodoval? „Kvasinky mohou člověku s oslabenou imunitou způsobovat závažné infekce – ty mohou mít tragické následky. Tradiční antibiotika přitom začínají selhávat. Zabývám se tím, že studuju jeden enzym, který nám může pomoci těmto infekcím předejít,“ řekl v rozhovoru pro pořad Neuron Future student přeloučského gymnázia, kterého fascinuje biochemie.

„Soutěž probíhá v obrovském science centru, kde dostane prostor více jak 800 studentů z celého světa. Své práce prezentují jednak veřejnosti, jednak odborné porotě,“ přiblížil zákulisí soutěže talentovaný student. Na I-SWEEEP dle svých slov potkal řadu zajímavých osobností z celého světa, které se chystá v budoucnosti oslovit.

Krom úspěchu na I–SWEEP se stal Jan Blaha celkovým vítězem letošního ročníku soutěže Expo Science Amavet, a v příštím roce se zúčastní největší středoškolské soutěže Intel ISEF v americkém Los Angeles. „Představím zde stejný projekt, ale chystám se na něm přes léto zapracovat, abych přišel s novými výsledky.“ 

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

 

Zdroj: Zet

Sedmnáctiletý Jan Blaha získal bronz na prestižní mezinárodní soutěži v texaském Houstonu Foto: Janu Blahovi plní NF Neuron jeho vědecký sen ; Zdroj: Lukáš Bíba, NF Neuron

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.