Schůzka NATO s Ruskem prý neznamená normalizaci vztahů s Moskvou

Nadcházející schůzka Rady NATO-Rusko, která se uskuteční příští týden po téměř dvou letech, neznamená obnovení standardních vztahů s Moskvou, řekl dnes novinářům v Bratislavě náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow během mezinárodní bezpečnostní konference Globsec.

Fórum, na němž se setkávají Rusko a jeho protivníci z dob studené války, nebylo nikdy oficiálně zrušeno, ale naposledy se sešlo v červnu roku 2014, protože předchozí ruská anexe ukrajinského Krymu vyvolala napjaté vztahy mezi Moskvou a Západem.

„Schůzka nemá znamenat, že se blíží normalizace vztahů s Ruskem. Když Rusko porušuje mezinárodní práva a pravidla evropské bezpečnosti, nemůžeme s ním jednat jak za normálních okolností. Rozhodli jsme se ovšem, že komunikační kanály musejí být otevřeny,“ uvedl Vershbow. Dodal, že na programu schůzky bude situace na Ukrajině, otázka úplného naplnění dohod z Minsku a bezpečnostní otázky.

„Stále jsme svědky neakceptovatelné ruské agrese na Ukrajině, suverénního státu, jehož část byla protiprávně anektována a jehož stabilita je narušována systematickým způsobem a vojenským zásahem přímo řízeným z Moskvy. Očekáváme od Ruska, že bude plnit dohody z Minsku a že se zdrží provokativních vojenských kroků, které vytvářejí dodatečná rizika,“ řekl náměstek generálního tajemníka NATO na okraj třídenní konference, která v Bratislavě potrvá do neděle.

 

 

Zdroj: ČTK

Schůzka NATO s Ruskem prý neznamená normalizaci vztahů s Moskvou Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Armáda od října nabídne výcvik prvním civilistům

    Společnost ·

    Od října armáda nabídne výcvik prvním civilistům, kteří se dobrovolně přihlásí na vojenské cvičení. Sdělil to náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Věří tomu, že me…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.