S invazí v roce 1968 přišlo zničení rodin a ztráta ideálů

Zničené rodiny, osudy a životy, ztráta ideálů a tanky vyzdvihly podstatu režimu. K 50. výročí invaze vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa o tom v úterý informuje slovenský tisk. Noviny podrobně zmapovaly události z roku 1968 a otiskly rovněž dobové fotografie.

"Mnozí se v tu srpnovou noc neprobudili jen ze spánku, ale i z iluzí o tom, že komunistickým lídrům šlo o něco jiného než jen o moc. V momentě, kdy tanky překročily hranice, bylo jasné, že režim, který povolí tento druh násilí proti vlastním občanům, se před ničím nezastaví," napsal list Sme. Dodal, že ty, kteří byli odvážní a okupaci nenazvali bratrskou pomocí, režim degradoval na nepřítele.

Ani po 50 letech ale není demokracie v bezpečí, píše Sme. "Už nám ji nemusejí rozdrtit ruské tanky. Můžeme o ni přijít postupně, z podobného principu, jako o ni přicházely generace před námi: skupina mocných si vytvoří stát ve státě. Umlčí kritické hlasy a ty, kteří upozorňují na zneužívání moci, onálepkují za nepřítele národa," píše list.

Zdroj: YouTube / Český rozhlas

"Obrovský šok, zoufalství, nejistota. Na konci léta 1968 se všem Slovákům ze dne na den změnil život. Přibližně půl milionu vojáků střežilo rozhlas, televizi a kontrolovali chod země. Došlo i na střelbu a ztráty na životech," napsal nejčtenější slovenský list Nový čas.

List Pravda uvedl, že před půlstoletím se rozplynul sen o socialismu s lidskou tváří, tedy snah o uvolnění poměrů v komunistickém Československu. "Následující dvě desetiletí život ve společnosti poznamenala nesvoboda a tvrdá normalizace," napsal.

List Denník N soudí, že svoboda, kterou přineslo prvních osm měsíců roku 1968, byla sice omezena, ale následky z její ztráty po okupaci pociťujeme dodnes. "Navzdory tomu, že jsme byli okupovanou zemí, ve skutečnosti jsme se od roku 1969 okupovali sami. Byli to Češi a Slováci, kdo (byť pod dohledem Moskvy) společnost kulturně a morálně zdevastovali," uvedl list.

Podle něj generace odchovaná tehdejší normalizací byla v Česku i na Slovensku po roce 1989 dlouho u moci a někteří se jí stále drží. "Je to generace, která přijala lež jako životní východisko a která pravdu považovala za nepraktickou zátěž, kterou na sebe naloží jen romantičtí zoufalci a blázni," uvedl Denník N.

List Plus jeden deň poukázal také na následky vojenské invaze. "Po srpnu 1968 začalo období temna a útlaku, když se ne o všem mohlo mluvit a už vůbec ne dělat. Normalizace, která poznamenala zejména 70. léta minulého století, nás uzavřela uvnitř Československa," napsal deník.

 

 

 

Zdroj: ČTK

S invazí v roce 1968 přišlo zničení rodin a ztráta ideálů Foto: YouTube / Český rozhlas

reklama

Další články

 1. Česko si připomene oběti okupace z roku 1968

  Společnost ·

  Lidé na území celé České republiky si v úterý připomenou výročí 50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy. Událost v srpnu 1968 ukončila naděje na "socialismus s lidsko…

 2. Trump se opřel do měnové politiky Číny a EU

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s agenturou Reuters se osočil vůči Evropské unii a Číně a obvinil je z měnových manipulací. K tomu dodal, že se mu nezamlou…

 3. Saúdové zvažují investici do konkurenta Tesly

  Byznys ·

  Saúdskoarabský státní investiční fond PIF jedná o investici do firmy Lucid Motors. Jedná se o výrobce elektrických aut, který má ambice stát se konkurentem společnosti…

 4. Afghánistán vyhlásil příměří s Tálibánem

  Společnost ·

  Afghánský prezident Ašraf Ghaní v neděli vyhlásil příměří s islámským radikálním hnutím Tálibán. Rozhodl se k tomu v souvislosti se začínajícím muslimským svátkem obět…

 5. Agrofert ruší přes 1,5 tisíce pracovních míst v německé skupině Lieken

  Byznys ·

  Český holding Agrofert ruší 1665 míst v německé pekárenské skupině Lieken. V pondělí o tom informoval server

  Řecko oficiálně vystupuje ze záchranného programu, začíná si půjčovat samo

  Byznys ·

  Řeckov pondělí po osmi letech opouští záchranný program, který mu zařučily zejména ostatní země platící eurem. Řekové se tak kvůli vlastnímu hlubokému zadlužení nepoto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.