S agresorem na silnici vždy udržte emoce na uzdě, auto je zbraň

Agresivnímu řidiči je vždy na silnici lepší uhnout z cesty. Klidně zpomalte nebo zajeďte na odpočívadlo. Auto je totiž zbraň. Jedoucí vůz je ještě ke všemu zbraň nabitá ostrými náboji. Pokud se podíváme na statistiky, tak agresivní jízda způsobuje 80 procent všech nehod.

Jak se vůbec agresivní řidič profiluje? Nejčastěji jde o člověka, který nebezpečně vybržďuje, má trvale rozsvícená dálková světla nebo dlouhou pomalou jízdou v pruhu určeném pro předjíždění. Lidské chování v běžném životě se podle psychologů projevuje i na silnicích. Agresivita je přitom hlavní příčinou dopravních nehod.

Agresivita se váže k psychologickým, kulturním nebo sociálním vlivům a návykům. Podle jednoho kanadského průzkumu se lidé chovají agresivně kvůli tomu, že jsou náhle zaplaveni negativními emocemi, hněvem, vztekem a zlostí. Agresivitu může vyvolat i náhlý impuls či špatná sebekontrola.

Český zákon trestá agresivitu jen v nejmedializovanějších případech. Pokud se zaměříme ale na některé sousední státy, tak zjistíme, že se agresivita trestá. Například jde o Německo nebo Rakousko. V Německu se jedná o dopravní trestnou činnost, která jde hrubě a bezohledně v rozporu s předpisy silničního provozu. Na území Rakouska se vysoce agresivní řidič dopouští trestných činů.

Obranou proti agresorům zůstává klidná mysl. Lepší je tak uhnout z cesty nebo klidně i zajet na odpočívadlo.

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

S agresorem na silnici vždy udržte emoce na uzdě, auto je zbraň Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.