Rusové plánují dražbu diamantů za více než deset milionu dolarů

Za více než deset milionů dolarů (asi 220 milionů korun) plánuje ruská firma Alrosa na podzim vydražit kolekci pěti drahokamů. Jejich středobodem je vzácně čirý diamant o váze 51 karátů. „Pětice diamantů byla vybroušena z jediného surového diamantu, což je výjimečné,“ citovala agentura AFP šéfa firmy Sergeje Ivanova, podle něhož vytvoření kolekce trvalo půldruhého roku.

„Hlavní diamant, pojmenovaný Dynastie, je nejčistší v historii šperkařství v naší zemi,“ tvrdí Ivanov.

Původní surový diamant o váze 179 karátů, jehož stáří se odhaduje na téměř 400 milionů let, vytěžila státem kontrolovaná společnost v roce 2015 v jednom ze svých dolů v Jakutsku na Sibiři. Byl pojmenován na počest dynastie Romanovců, která panovala v Rusku až do revoluce v roce 1917.

Výsledná kolekce pěti diamantů o váze 51,38 karátů, 16,67 karátů, 5,05 karátů, 1,73 karátů a 1,39 karátů má být předvedena v několika zemích a především na specializovaném veletrhu v Hongkongu ve dnech 13. až 19. září. Vydražit se má v listopadové internetové aukci, ke které se lze přihlásit na webu dynasty.alrosa.ru.

„Pokud vycházíme z výsledků dražeb aukčních síní Sotheby's a Christies, vyvolávací cena kolekce nemůže být nižší než deset milionů dolarů,“ řekl Ivanov, který je synem stejnojmenného bývalého šéfa ruské prezidentské kanceláře. Do čela Alrosy byl jmenován letos v březnu. Předtím byl viceprezidentem spořitelny Sberbank.

Státem ovládaná Alrosa se na světové produkci surových diamantů podílí více než třetinou. Má největší zásoby diamantů a soupeří o pozici jedničky na trhu s jihoafrickou společností De Beers.

 

 

Zdroj: ČTK

Rusové plánují dražbu diamantů za více než deset milionu dolarů Foto: Shutterstock.com: Ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Vysoká těžba ropy tlačí její cenu dolů

    Byznys ·

    Neustávající vysoká těžba ropy společně s vývozem ze států sdružených v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ve čtvrtek podepsaly u poklesu cen černého zlata na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.