Ruské výdaje na obranu nezničí podle Putina státní rozpočet

Ruské výdaje na obranu „nezničí státní rozpočet“. Moskva se rovněž nezapojí do závodů ve zbrojení. V rámci tiskové konference v Moskvě to ve čtvrtek uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Ozbrojeným silám bude podle něj Moskva nicméně věnovat „náležitou pozornost“.

Ruský vojenský rozpočet bude příští rok činit zhruba 2,8 bilionu rublů (jeden bilion korun), což je 2,8 procenta hrubého domácího produktu, oznámil Putin. Připomněl přitom, že Spojené státy hodlají do armády příští rok investovat 700 miliard dolarů (15,3 bilionu korun, přibližně 3,7 procenta HDP).

Ruský prezident obvinil Washington z porušování dohod o kontrole zbrojení. Americké protiraketové systémy rozmístěné v Rumunsku je podle něj možné snadno změnit na systémy útočné. USA tím de facto porušují dohodu o omezení stavu raket středního doletu, z jejíhož porušování Američané naopak viní Rusko. Moskva jednostraně odzbrojovací smlouvy nevypoví, řekl ruský prezident.

Západní sankce Rusku uškodily méně než propad ropy

Putin rovněž řekl, že růst výkonnosti ruské ekonomiky, která se vzpamatovává z krize, závisí na zvládnutí dvou hlavních šoků: pádu cen ropy na světových trzích a zahraničních sankcí proti Rusku. Motorem hospodářského růstu země je podle Putina domácí spotřeba, příznivě se projevuje oživení průmyslové produkce a pozitivní bilance zemědělství.

Západní sankce, které Evropská unie a USA vyhlásily po roce 2014 za agresivní akce Ruska na Ukrajině, neměly na ruské hospodářství takový dopad, jako propad cen ropy, řekl ruský vůdce. Vliv sankcí se ale podle něj stále projevuje.

Ekonomika musí být pružnější a efektivnější, musí být zaměřena do budoucnosti, řekl Putin. Mezi své hlavní priority, bude-li příští rok znovu zvolen prezidentem, zařadí zdravotnictví, vzdělávání a budování infrastruktury.

 

Zdroj: ČTK

Ruské výdaje na obranu nezničí podle Putina státní rozpočet Foto: Shutterstock.com: Ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.