Ruské embargo se dotklo i českých potravin, Rusové zničili 20 tun reexportovaných rajčat

Agentura Interfax uvedla, že se ruské potravinové embargo poprvé dotklo českých potravin. Ruské zemědělské inspekci Rosselchoznadzor se podařilo v Kaliningradské oblasti na západě Ruska zničit 20 tun rajčat označených jako český reexport původem z Makedonie. Makedonské úřady se podle informací k zásilce nehlásí. 

Podle regionální kaliningradské odbočky ruské zemědělské inspekce Rosselchoznadzor se ruským úřadům podařilo zmařit nezákonný dovoz 19,8 tuny rajčat z Česka. Na ruské území se prý kontraband dostal přes sousední Polsko jako reexport. Opatřen byl českým fytosanitárním certifikátem, který byl vydán na základě jiného fytosanitárního certifikátu z Makedonie.

Makedonská zemědělská inspekce ale uvedla, že s kauzou nemá nic společného. Na dotaz ruských úředníků podle Interfaxu sdělila, že žádný certifikát na rajčata nevydala. Následoval proto pokyn kontrolorů podezřelou zásilku zničit.

Ruská média od vyhlášení embarga pečlivě sledují likvidaci evropských potravin, o zničení zásilky z České republiky ale dnes informovala poprvé. V tisku se často objevují zprávy o ničení polských jablek nebo ovoce z jižní Evropy. Sankční potraviny bývají často fiktivně označené jako zboží z Běloruska, z Kazachstánu nebo z jiných států, na něž se ruské embargo nevztahuje. Terčem ruských sankcí není ani Makedonie.

Ruská policie také v úterý oznámila rozbití mezinárodní konspirační sítě, jejíž členové podvodně dopravili do země zakázané západoevropské potraviny za dvě miliardy rublů (750 milionů korun). Podle agentury TASS mělo jít o sýr a některé další produkty, které byly od března distribuovány do prodejní sítě v Moskvě a Petrohradě.

Při razii policisté prohledali 17 domů, obchodů a kanceláří, kde našli 470 tun z Evropy dovezeného syřidla, látky potřebné k výrobě sýrů srážením mléka. Vyrobenou produkci pak podvodníci opatřovali falešnými etiketami zahraničních firem. Šest lidí bylo zatčeno, mezi nimi i několik cizinců. Jejich totožnost ani původ policie neoznámila.

Ruský prezident Vladimir Putin vydal příkaz likvidovat nezákonně dovážené zboží počátkem srpna. Krok vyvolal protesty ruské veřejnosti, která v ničení jinak nezávadných zemědělských produktů nevidí smysl. Kreml ale na svém rozhodnutí trvá.

 

 

Zdroj: ČTK

Ruské embargo se dotklo i českých potravin, Rusové zničili 20 tun reexportovaných rajčat Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.