Růst světové ekonomiky se po mnoha letech útlumu zrychluje

Růst světové ekonomiky se zrychluje a letos jeho tempo po mnoha letech útlumu dosáhne dlouhodobého průměru 3,5 procenta. Centrální banky nejvýznamnějších ekonomik světa by proto měly začít s normalizací současné velmi uvolněné měnové politiky a zvyšovat úrokové sazby. V neděli o tom informovala výroční zprávě Banka pro mezinárodní platby (BIS), která jako „centrální banka světových centrálních bank“ dohlíží na finanční stabilitu ve světě.

„Výkon globální ekonomiky se značně zlepšil a její krátkodobé vyhlídky se jeví jako nejlepší za dlouhou dobu,“ citovala ze zprávy BIS agentura AP. Toto tempo sice ještě nedosáhlo úrovně let před „Velkou recesí“ konce minulého desetiletí, prognózy řady vlád, mezinárodních organizací a soukromých analytiků však pro nejbližší období ukazují na „další postupné zlepšování“, uvedla BIS.

Za hlavní rizika pro světový růst instituce se sídlem v Basileji označila vysokou celkovou zadluženost v řadě zemí, která by v situaci růstu úroků mohla zatížit spotřebitele. Podle BIS mají zásluhu na oživení ekonomiky v nedávné době právě spotřebitelé, jejich ochotu nakupovat by ale mohl zbrzdit růst nákladů na obsluhu dluhů.

Méně už nyní ohrožuje zadluženost země, které v minulých letech zažily boom a krach realitních trhů, tedy Spojené státy, Británii nebo Španělsko. Znepokojivější je ale podle BIS situace v řadě dalších zemí, včetně Číny, Austrálie nebo Norska.

Další významné riziko pro světovou ekonomiku BIS vidí v nárůstu obchodního protekcionismu a ve snahách o potlačení globalizace. Problémem by mohl být i případný náhlý vzestup inflace, potíže ve finančním sektoru a stále slabé podnikatelské investice. Firemní investice se obvykle zotavují ve druhé fázi oživení, kdy zesílí výdaje spotřebitelů, zatím však tento ukazatel zaostává a ekonomové se neshodují na příčině, uvedla BIS.

Centrální banky BIS ve zprávě vyzvala, aby přestaly váhat a využily zlepšování ekonomiky a stále nízké inflace k urychlení ústupu od krajně uvolněné politiky, tedy od nákupů dluhopisů a rekordně nízkých úrokových sazeb. K těmto krokům již přistoupila centrální banka v USA (Fed), eurozóna a Japonsko však stále vyčkávají. BIS připustila, že zvyšování úroků se zřejmě neobejde bez dočasných turbulencí na trzích, je to ale lepší než další odklady.

„Vzhledem k velmi dlouhému trvání podpůrné měnové politiky to budeme muset dělat velmi opatrně,“ řekl agentuře Reuters šéf výzkumu BIS Hyun Song Shin. „Pokud přikročíme k ústupu (od dosavadní politiky) příliš pozdě, bude to mnohem obtížnější. I když se na této cestě vyskytnou krátkodobé problémy, bude mnohem lepší udržet se na ní a začít proces normalizace,“ dodal.

BIS ve své zprávě varovala před snahami zvrátit globalizaci, tedy trend, který přinesl celkové zvýšení životní úrovně a vymanil velkou část světové populace z absolutní chudoby. Politická opatření proti zvýšené nerovnosti a zanikání pracovních míst by podle instituce měla vycházet z toho, že jejich příčinou často není volný obchod, nýbrž technologický pokrok. „Pokusy potlačit globalizaci by byly špatnou odpovědí,“ uvedla BIS.

 

 

Zdroj: ČTK

Růst světové ekonomiky se po mnoha letech útlumu zrychluje Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Corbyn se pokusí o vypsání nových voleb

    Společnost ·

    Vůdce britské opozice Jeremy Corbyn se chce pokusit o vypsání nových parlamentních voleb. Citoval ho list Daily Mirror. Corbynovi labouristé vyšli z voleb z 8. června …

  2. ECB uzavře dvě italské banky

    Byznys ·

    Evropská centrální banka (ECB) chce zavřít dvě problémové italské banky, neboť se blíží úpadku. Jak uvedla agentura AP, jde o Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.