Rozpočet Evropské unie v roce 2019 musí zvládnout výzvy migrace

Rozpočet Evropské unie v roce 2019 musí být realistický a podporovat hospodářský růst bloku. Zároveň ale musí unie s jeho pomocí dokázat zvládnout nové výzvy jako je migrace, potřeba vyšší bezpečnosti či zlepšení ochrany vnějších hranic unie. V Bruselu se na tom v úterý domluvili ministři financí členských zemí EU v první diskusi o rozpočtu pro rok, v němž z unie odchází Británie.

„Chceme rozpočet, který umožní, že budeme připraveni na libovolné budoucí krize,“ upozornil novináře po schůzce Vladislav Goranov, ministr financí Bulharska, které nyní EU předsedá. Ministři v úterý odsouhlasili první dokument, na jehož základě může Evropská komise začít s přípravou podoby rozpočtu jako takového.

„Součástí rozpočtu by zejména měla být opatření k řešení výzev souvisejících s vnitřním i vnějším rozměrem migrace a ochranou vnějších hranic, stejně jako bezpečnostních krizí, a měl by přispívat k politické a hospodářské stabilitě zemí s EU sousedících,“ stojí v materiálu.

Ministři v úterý také zdůraznili potřebu zodpovědného hospodaření a tedy snahy o co nejnižší náklady samotných unijních institucí. „Očekáváme, že náš názor komise při přípravě rozpočtu zohlední,“ upozornil Goranov.

Česká ministryně Alena Schillerová poznamenala, že prostor pro nové výdaje související třeba s migrační politikou nesmí znamenat, že unie zapomene například na kohezní politiku, tedy na evropské strukturální fondy. Připomněla, že Evropská unie nyní hospodářsky roste. „Myslím, že prostor tady je, ale je třeba dbát závazků, které máme a našich priorit,“ upozornila.

 

 

Zdroj: ČTK

Rozpočet Evropské unie v roce 2019 musí zvládnout výzvy migrace Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Rusko potvrdilo úmrtí a zranění vojáků v Sýrii

  Společnost ·

  V rámci bojů v Sýrii došlo k úmrtí a zranění desítky Rusů. Informaci uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. V prohlášení zveřejněném v Moskvě ale upozornilo, že mezi nim…

 2. Polská těžba v pralese porušuje unijní práva

  Společnost ·

  Rozhodnutí polských úřadů o těžbě dřeva v Bělověžském pralese na východě země je porušením unijního práva. Ve stanovisku pro unijní soud to v úterý uvedl jeho generáln…

 3. Koho se budou týkat novinky v dani z příjmu?

  Společnost ·

  V letošním roce opět dochází ke změnám v daních z příjmů fyzických osob. Zvyšují se minimální i průměrné mzdy, které mají vliv na zvýšení odvodů pojistného na sociální…

 4. Škoda zahajuje v Rusku výrobu SUV Kodiaq

  Byznys ·

  Automobilka Škoda Auto zahajuje v Rusku výrobu sportovně užitkového vozu Kodiaq v rámci partnerství koncernu Volkswagen s ruskou automobikou GAZ. Podle serveru gazgrou…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.