Ropným firmám hrozí ztráty kvůli nadhodnocení poptávky

Přední světové ropné a plynárenské společnosti by mohly v příštích letech přijít o 2,2 bilionu dolarů (56 bilionů korun) v důsledku nadhodnocení budoucí poptávky po fosilních palivech. Podle serveru BBC to vyplývá ze studie neziskové organizace Carbon Tracker.

Pokud ropné a plynárenské společnosti podcení legislativu a technologický rozvoj podporující využívání energie z obnovitelných zdrojů, mohou podle studie investovat do aktiv, která se později ukážou jako bezcenná. „Jestliže toto odvětví špatně posoudí budoucí poptávku v důsledku podcenění technologického a politického vývoje, může to vést k nadbytečné nabídce,“ upozorňuje Carbon Tracker.

Největší ztráty v důsledku zbytečných investic podle studie hrozí mexické státní ropné společnosti Pemex, která by v příštích deseti letech mohla přijít až o 77 miliard dolarů. Ztráty v objemu desítek miliard dolarů hrozí podle organizace Carbon Tracker rovněž firmám Shell, Exxon Mobil, Rosněfť či BP.

Řada zemí se už zavázala ke snížení emisí oxidu uhličitého, což by mělo vést k poklesu závislosti na fosilních palivech. Výroba energie z obnovitelných zdrojů navíc roste rychleji, než se předpokládalo, a to zejména díky technologickému pokroku snižujícímu náklady.

Ropné a plynárenské společnosti však tvrdí, že nárůst poptávky po energii v příštích desetiletích, za kterým by měly stát zejména rozvíjející se ekonomiky, bude vyžadovat výrazné zvýšení dodávek. To podle nich budou muset ve střednědlouhém období zajistit fosilní paliva, protože nebude možné dosáhnout dostatečně rychlého zvýšení produkce energie z obnovitelných zdrojů, píše BBC.

 

Zdroj: ČTK

Ropným firmám hrozí ztráty kvůli nadhodnocení poptávky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.