Rajoy obvinil katalánské vůdce z autoritářské snahy o nezávislost

Španělský premiér Mariano Rajoy obvinil katalánské regionální vedení z autoritářství a ze snahy prosadit nezávislost, kterou prý chce jen málokdo a která není dobrá pro nikoho. Zároveň odmítl nabídky zprostředkování vyjednávání o řešení katalánské krize. V projevu ve španělském parlamentu Rajoy zopakoval, že zorganizování katalánského referenda z 1. října bylo nezákonné a vytvářelo zdání demokracie.

"Jsme svobodní, když všichni dodržujeme zákony; co není legální, není demokratické," tvrdil premiér. "Vždycky jsme byli otevřeni dialogu, rád bych na to upozornil. Vždy jsem dával najevo, že jsem ochoten pochopit a vyřešit problémy Katalánska," dodal.

"Katalánci neměli důvod pořádat toto referendum. Je to úmyslná strategie, jak oddělit Katalánsko od Španělska navzdory většině Katalánců a Španělů," pokračoval Rajoy. Podle něho "bylo cílem autoritářů v čele katalánských institucí postavit Katalánce proti sobě".

"Nikdo nemůže být spokojen s tím, co se stalo 1. října, s tou volební fraškou a obrazem, který dala. To všechno se nemělo stát, ale jediní zodpovědní jsou ti, kteří chtěli uskutečnit toto hlasování i přes jeho nezákonnost," řekl dále španělský premiér. "Pokud hledáte viníky, podívejte se na skutečné viníky," dodal s tím, že "žádná země na světě nebrala vážně to, co se stalo 1. října".

Rajoy se vrátil k průběhu referenda, o kterém řekl, že ať by dopadlo jakkoli, žádný výsledek by nemohl být použit jako argument. Zdůraznil, že podmínky hlasování byly nepřijatelné, a tvrdil, že v řadě vesnic bylo odevzdáno více hlasů, než bylo jejich obyvatel. "Řekli: 'Volte, kde chcete a kolikrát chcete. Neobávejte se o výsledek, ten je už předem daný'," prohlásil premiér o organizátorech referenda. V něm více než 90 procent zúčastněných voličů hlasovalo pro odtržení Katalánska od Španělska. Účast ale dosáhla jen 42 procent z více než pěti milionů oprávněných voličů.

Rajoy obhajoval razantní zásah policie proti voličům tím, že ústřední vláda neměla jinou možnost, jak zajistit pořádek. Upozornil, že španělská demokracie čelí nejvážnější hrozbě za 40 let své existence.

Rajoy také hovořil o následcích krize, která vedla ke snížení hodnocení katalánské ekonomiky ratingovými agenturami a omezení turistického ruchu, což doložil 20procentním propadem hotelových rezervací. Separatismus tak podle tvrzení španělského premiéra ukončuje "nejlepší katalánskou epochu". "Nikdy přitom nemělo Katalánsko tolik pravomocí, kompetencí a financování," řekl Rajoy.

"Můžeme vést dialog o množství nebo kvalitě veřejných služeb, o jejich financování, o tom, jak přispět k sociální solidaritě," poznamenal španělský premiér o možnosti jednání s regiony. "V tomto parlamentu můžeme mluvit o všem, co ústava dovoluje. Můžeme dokonce mluvit o reformě ústavy. Ústava může být změněna, ale pouze prostřednictvím pravidel a postupů stanovených ústavou," uzavřel.

 

Zdroj: ČTK

Rajoy obvinil katalánské vůdce z autoritářské snahy o nezávislost Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Globální finanční stabilita podle MMF zesílila

  Byznys ·

  Globální finanční stabilita se díky hospodářskému oživení zlepšila, mimořádně uvolněná měnová politika a rostoucí zadlužení nicméně vytvářejí rizika pro budoucí vývoj.…

 2. Vláda se distancovala od Zemanových slov o Krymu

  Společnost ·

  Vláda dnes projednala úterní projev prezidenta Miloše Zemana v Parlamentním shromáždění Rady Evropy. Celá koalice odmítla jeho postoje, které jsou v rozporu s politiko…

 3. Personalistika ZET: Je na místě bát se GDPR?

  Byznys ·

  25. května 2018 začne platit GDPR - obecné nařízení o ochraně osobních údajů, nový předpis z dílny Evropské komise. Ten sjednotí právní úpravu ochrany osobních údajů n…

 4. Více než pětina voličů ČSSD přešla k ANO

  Společnost ·

  Více než pětina voličů ČSSD (22 procent) přešla k ANO, 55 procent zvolí sociální demokracii znovu. Téměř desetina lidí, kteří v roce 2013 volili ČSSD, k volbám nepůjde…

 5. Americké B1-B škádlily Kim Čong-una

  Společnost ·

  Dva americké nadzvukové bombardéry B-1B přeletěly v úterý večer nad Korejským poloostrovem v době napjaté situace mezi USA a Severní Koreou. Podle agentury Reuters o t…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.