Rada bezpečnosti OSN se s Ruskem neshodla na rezoluci o příměří v Sýrii

Ruský zástupce Vasilij Něbenzji uvedl, že se Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek neshodla na rezoluci o příměří v Sýrii. Navržený text podle ruského stálého představitele poškozuje Rusko a je utopický. Moskva doporučila změnu textu. Po příměří volá mnoho humanitárních organizací OSN kvůli prudkým bojům u Damašku. Koordinátor humanitárních operací OSN v Sýrii Panos Mumtzis řekl, že o život přišlo 370 civilistů.

Něbenzja ve čtvrtek v RB OSN prohlásil, že „masová psychóza“, kterou rozpoutala světová média kolem východní Ghúty u Damašku, řešení nepomáhají. Návrh rezoluce označil za snahu „vyvolat skandál a poškodit Rusko“. Podle Něbenzji je zcela utopický, protože ve východní Ghútě stále působí „několik tisíc“ radikálů, kteří se odmítají dohodnout. Z civilistů si prý udělali rukojmí a využívají je jako lidské štíty.

„Nedostali jsme přesvědčivou odpověď na to, jak bude příměří ve východní Ghútě garantováno,“ řekl Něbenzja.

O mimořádné jednání Rady bezpečnosti požádalo právě Rusko. Mumtzis před jeho zahájením řekl, že pokud členy rady nepřesvědčí všechny ty snímky, které z Ghúty přišly v minulých 72 hodinách, pak neví, co je přesvědčí. „Jako by nikdo neposlouchal, nikdo nereaguje, neexistuje žádná politická síla, která by zastavila tu rozsáhlou ofenzívu, jež zasahuje civilisty,“ řekl Mumtzis.

Upozornil, že ve východní Ghútě je v obležení téměř 400 000 lidí a většina z nich se bojí vycházet. V Harastě, což je část Ghúty, podle Mumtzise žije 80 procent obyvatel v podzemí.

Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která situaci sleduje s pomocí svých informátorů, tvrdí, že za minulé čtyři dny zemřelo 400 lidí a čtvrtina z nich byly děti.

Ve východní Ghútě působí skupiny, které jsou v opozici proti režimu v Damašku. Syrská vláda a její spojenci je ale považují za teroristy a radikály. Armáda oblast obléhá od roku 2013. Syrská vláda neposkytla OSN povolení pro vjezd konvojů s humanitární pomocí, i když automobily jsou připraveny v těsné blízkosti východní Ghúty. Nikdo také neplánuje evakuaci civilistů.

Pokud se opoziční bojovníci z jiných syrských oblastí v minulosti dohodli na příměří, byli evakuováni do Idlibu i s rodinami. Tam je ale nyní další bojiště a útoky na Idlib z této severozápadní provincie donutily od prosince odejít na 350 000 lidí.

 

 

Zdroj: ČTK

Rada bezpečnosti OSN se s Ruskem neshodla na rezoluci o příměří v Sýrii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Klaus a Orbán se ztotožňují v pohledu na migraci

  Společnost ·

  Bývalý český prezident Václav Klaus se ve čtvrtek v Budapešti setkal s maďarským předsedou vlády Viktorem Orbánem. Podle premiérova mluvčího se oba shodli v názoru na …

 2. Audience Grand Cru Classé Bordeaux 2015

  Společnost ·

  Únor patřil jako již tradičně velké vinařské degustaci, která je událostí roku pro milovníky francouzských vín a zájemce o investiční vína. Na 35 nejprestižnějších vin…

 3. Je možné řídit vědecké instituce jako firmu?

  Tech ·

  Výzkumné organizace, mezi něž patří vysoké školy a ústavy Akademie věd, představují významné zaměstnavatele. Jsou rovněž zadavatelé veřejných zakázek a realizují velké…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.