Pěstební plochy brambor se snížily, řepky naopak přibylo

Pěstební plochy brambor se letos snížily meziročně o 2,3 procenta na 22 889 hektarů. V ČR dlouhodobě klesá výměra brambor. V roce 1948 byly na deseti procentech osevních ploch, letos jen na necelém procentu. Máku letos meziročně ubylo o 18,3 procenta, nyní se pěstuje na 26 608 ha. Informaci ve středu na tiskové konferenci zveřejnil ředitel odboru zemědělských statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jiří Hrbek. O 3,6 procenta ubylo meziročně také jarního ječmene, který se využívá ve sladovnictví.

U máku je podle Hrbka problém s odběratelskými smlouvami, ale také s tím, že se letos musel kvůli suchu přesévat, jeho plochy tak nahradily jiné plodiny. S ječmenem by pak mohl být dlouhodobě problém ještě větší, kromě úbytku ploch vykazuje také menší kvalitu kvůli dusíkatým látkám.

Dlouhodobě naopak roste osevní plocha obilovin, i přes letošní procentní úbytek. Obilí se v ČR osévá na 54,4 procentech orné půdy, evropský průměr je 54,2 procenta. Oproti evropskému průměru 12,1 procenta ploch technických plodin, se v ČR pěstují na 19,3 procentech, hlavně jde o řepku. ČR má mezi evropskými státy nejvyšší procentuální zastoupení výměry řepky, která je nyní na 16,7 procentech ploch. Meziročně její plochy vzrostly o 4,4 procenta na 411.802 hektarů.

Vláda před dvěma lety schválila strategii, podle které by se měla v ČR snížit do roku 2030 výměra řepky o desítky tisíc hektarů. Proti roku 2016 se jí osetá plocha zatím zvýšila o více než 15 tisíc hektarů.

Odhad sklizně základních obilovin je zhruba o 15 procent nižší než průměr sklizní za posledních pět let a asi o desetinu nižší ve srovnání s desetiletým průměrem. Osevní plochy základních obilovin letos mírně poklesly na 1,250 milionu hektarů, na meziročním poklesu sklizně se tak podílí především o 7,2 procenta nižší očekávaný hektarový výnos, uvedl ČSÚ.

 

 

Zdroj: ČTK

Pěstební plochy brambor se snížily, řepky naopak přibylo Foto: Michal Kvapil / YRN

reklama

Další články

 1. Piloti Ryanairu poprvé vstoupí do stávky

  Byznys ·

  Piloti irských nízkonákladových aerolinek Ryanair, kteří jsou členy profesního odborového svazu, půjdou poprvé do stávky. Společnost nesplnila jejich požadavky na zlep…

 2. Bakala přijde o prostory v Pařížské

  Byznys ·

  Městská část Praha 1 neprodlouží firmě Luxury Brand Management (LBM) manželů Bakalových pronájmy lukrativních prostor v Pařížské ulici. Smlouva skončí za rok a půl, do…

 3. USA ztrácejí trpělivost, vzkázal Trump NATO

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump zaslal spojencům z několika zemí Severoatlantické aliance ostře formulovaný dopis s výčitkou nízkých výdajů na obranu a pohrůžkou, že S…

 4. Budvaru loni klesl zisk o sedm procent

  Byznys ·

  Budějovický Budvar měl loni tržby 2,47 miliardy korun, meziročně klesly o necelá tři procenta. Téměř o sedm procent byl nižší zisk před zdaněním, 314,7 milionu korun. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.