Právník: Pokud nájemce opraví byt, nemá nárok na snížení nájemného

Výši nájemného ovlivňuje i vybavení bytu. Musí se ale jednat o vybavení poskytnuté nájemci ze strany pronajímatele. Jestliže nájemce například položí nové dlažby, tak sice stoupne cena bytu, nájemce ale nemůže vyžadoval snížení nájemného. Na druhou stranu mu ho pronajímatel také nemůže zvýšit. 

Před Nejvyšší soud se dostal případ nájemce bytu bývalého OKD proti současnému vlastníkovi a pronajímateli bytu firmy Residomo. Jeho právním předchůdcem byla v minulosti společnost RPG Byty s. r. o.

Nájemce byt využíval od roku 1987 a za tuto dobu na vlastní náklady pořídil na záchodě a v koupelně novou dlažbu. Rovněž zařídil kuchyňskou linku a sporák. Pronajímatelem byly tou dobou RPG Byty s. r. o. V roce 2012 navrhly podle advokáta Michala Janíka zvýšení nájemného. S tím ale nájemník nesouhlasil a k dohodě o novém navýšení nájemného nedošlo. Pronajímatel z toho důvodu podal žalobu a nadále požadoval zvýšení nájemného.

„Pokud to zestručním, rozdíl mezi obvyklým nájemným s těmito zhodnocujícími úpravami bytu a bez těchto úprav činil dle rozhodného znaleckého posudku 7 Kč za každý metr čtvereční uvažované plochy bytu. Jedna z otázek, se kterými se soudy musely vypořádat, zněla, zda pronajímatel má právo požadovat nájemné za byt ve výši, která uvažuje i toto zhodnocení bytu nájemcem, či nikoliv,“ řekl Janík na rádiu Zet.

Nejvyšší soud poté odmítl názor odvolacího soudu, podle něhož se při stanovení obvyklé ceny nájemného musí pohlížet i na úpravy bytu provedené nájemcem. Z tohoto pohledu mělo být vybavení bytu důležitým předpokladem pro ovlivnění výše nájemného. Podle odvolacího soudu pak nebylo ani důležité, kdo tyto úpravy měl na starosti.

Nájemné se odvíjí od vybavení bytu poskytnutého pronajímatelem

„Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí mimo jiné uvedl, že se výše nájemného liší obecně podle druhu stavby a umístění domu a bytu v domě. Je proto třeba rozlišovat, zda jde o byt v rodinném domě, panelovém či jiném typu domu, zda jde o byt přízemní, v patře apod., zda je byt v novém či starším domě, v jakém stavu budova je, v jaké lokalitě je dům s posuzovaným bytem umístěn apod. Pro výši nájemného je rovněž významná velikost obytného prostoru, a proto by měly být srovnávány stejné velikostní kategorie bytů,“ sdělil Janík.

Výši nájemného rovněž pochopitelně ovlivňuje i vybavení bytu. Musí se ale jednat o vybavení bytu, jež poskytl nájemci pronajímatel. Jestliže si vybavení bytu pořídil nájemce, tak neexistuje důvod, proč by měl za jejich užívání platit pronajímateli úhradu. Podle Janíka se totiž nejedná o součást platby nájemného. Z tohoto pohledu není důvod, aby se kvůli takovémuto vybavení zvyšovalo nájemné. Tuto skutečnost lze i aplikovat v opačném případě, kdy nájemce požaduje snížení nájemného. 

Stejným názorem se soud postavil i k úpravám bytu, jež nelze pojit s běžnou údržbou nebo s drobnými opravami, které nájemce se souhlasem pronajímatele provedl na své náklady. Jedná se přitom o úpravy, které zvýšily užitnou hodnotu bytu a pronajímatel se po dobu trvání nájemního vztahu na nich nepodílel.

„K vypořádání takto provedené investice dojde až při skončení nájemního poměru a není tedy ani v tomto případě důvod, aby tyto investice zvyšovaly nájemné. Tyto úpravy provedené na náklady nájemce tak dle názoru Nejvyššího soudu nemohou nájemné snížit, ale ani zvýšit,“ uvedl Janík.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Právník: Pokud nájemce opraví byt, nemá nárok na snížení nájemného Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko by se brzy mohlo vrátit na trh dluhopisů

    Byznys ·

    Řecko by už brzy mělo být připraveno k návratu na trhy dluhopisů. Na středečním zasedání vlády to prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras. Atény by emisí státních dluho…

  2. V Rusku vyroste továrna na Mercedesy

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler zahájil výstavbu své první továrny na výrobu vozů Mercedes v Rusku. Jde o první novou investici velké zahraniční automobilky v Rus…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.