Právník: Držitelé voličského průkazu mohou volit v kterémkoli okrsku

Již tento pátek a v sobotu se uskuteční první kolo prezidentských voleb. O post hlavy státu se uchází celkem devět kandidátů. Mezi nimi figuruje i současný prezident Miloš Zeman. Prezidentské volby se v Česku konají každých pět let, platí dvoukolový většinový volební systém a občané volí prezidenta přímo. Letos si zkusíme tento formát teprve podruhé. Více informací mimo jiné i o tom, jak je možné volit, uvedl advokát Michal Janík z advokátní kanceláře Holá, Janík, Samek. 

„Prezidentských voleb roku 2018 se může zúčastnit každý svéprávný občan České republiky, který v době konání voleb dosáhl věku osmnácti let. V případě, že tento občan dosáhne věku 18 let v době mezi prvním a druhým kolem voleb, může se zúčastnit pouze kola druhého. Připomeňme si, že první kolo prezidentských voleb proběhne 12. až 13. ledna a druhé kolo, pokud k němu dojde, připadá na 26. až 27. ledna,“ řekl Janík na rádiu Zet.

Voliči mohou vhodit hlas do urny svému preferovanému kandidátovi v rámci volební místnosti, která je jim přiřazena na základě jejich adresy trvalého bydliště. Pokud se momentálně nezdržují v jeho okolí, tak potřebují takzvaný voličský průkaz. Díky němu získají možnost volit, v kterémkoli okrsku.

Češi v zahraničí zase mohou dát svůj hlas na ambasádách. Musí ovšem splnit určité podmínky.

Podmínky pro prezidentské kandidáty

Kandidátem na prezidenta se může stát jakýkoli svéprávný občan starší čtyřiceti let. „Pokud byl stávající prezident zvolen dvakrát v řadě, kandidovat již nemůže. Protože přímá volba byla zavedena v roce 2013, tato skutečnost ještě nemohla nastat, a proto stávající prezident Zeman využil toho, že se může o funkci prezidenta ucházet i podruhé,“ říká Janík.

Vítězem prvního kola prezidentských voleb se stane kandidát, který dosáhne nadpolovičního počtu všech platných hlasů získaných od oprávněných voličů.

Jestliže žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většiny hlasů, tak se uskuteční druhé kolo. Do něj postoupí dva kandidáti s nejvyšším počtem voličských hlasů. V případě odstoupení kandidáta nebo jiného důvodu jeho nevolitelnosti, postoupí namísto něj do druhého kola další kandidát s nejvyšším počtem platných hlasů voličů. 

 

 

Více se o tématu dozvíte ze záznamu celého rozhovoru s advokátem Michalem Janíkem, který si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

Právník: Držitelé voličského průkazu mohou volit v kterémkoli okrsku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Kryptoměny aneb jak si vybrat správnou burzu

  Byznys ·

  Diskuze a zájem o kryptoměny neuvadá. Stále vznikají nové a nové alternativy, které předpovídají jejich strmý růst. Jste také na vážkách s případným vložením peněz? Po…

 2. Čínská ekonomika loni nejspíš stoupla o 6,9 %

  Byznys ·

  Čínská ekonomika loni pravděpodobně stoupla o 6,9 procenta. Zrychlila tak z 26letého minima v roce 2016, kdy se hrubý domácí produkt zvýšil o 6,7 procenta. Podle tisko…

 3. 10 trendů digitálního marketingu v roce 2018

  Byznys ·

  Technologie se každým rokem zdokonalují. Ruku v ruce s tím dochází k inovacím ve světě digitálního marketingu. Společnost Sherpas zveřejnila deset trendů v této oblast…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.