První den nové vlády: Prezident Zeman jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše (ANO). Mezi čtrnácti ministry figuruje devět nováčků. Pět jich pracovalo v dosavadní vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vláda se ještě ve středu sejde na prvním jednání, Babiš poté polovinu ministrů uvede do úřadu. Do měsíce musí nový kabinet požádat o důvěru, zatím ji ve Sněmovně zajištěnou nemá.

Na stejných postech budou pokračovat i v nové vládě ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok. Dosavadní ministr obrany Martin Stropnický a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová dostanou na starosti nový úřad. Šlechtová převezme obranu, Stropnický se bude starat o českou diplomacii.

Ministryní práce a sociálních věcí Zeman jmenoval Jaroslavou Němcovou, ministryní pro místní rozvoj Kláru Dostálovou a ministryní financí Alenu Schillerovou. Vnitro povede Lubomír Metnar, průmysl a obchod Tomáš Hüner, kulturu Ilja Šmíd a školství Robert Plaga. V čele resortu zemědělství stane Jiří Milek, ministrem zdravotnictví bude Adam Vojtěch.

Prezident Miloš Zeman ve středu po jmenování kabinetu Andreje Babiše (ANO) znovu přislíbil, že předsedu hnutí ANO jmenuje premiérem i podruhé, pokud jeho vláda na první pokus nezíská důvěru Sněmovny. V takovém případě by dal Babišovi víc času, aby sháněl podporu ostatních stran. Kabinet považuje Zeman za plnohodnotný, ministry proto vyzval, aby se rovnou pustili do práce a nenechali se nikým a ničím otrávit.

Potenciálně by podle Zemana mohly s Babišem spolupracovat všechny strany, konkrétní jmenovat nechtěl, protože by to podle něj mohlo znamenat pro jednání polibek smrti. Zeman však naznačil, že se strany chtějí nechat přemlouvat a na nějakou dohodu přistoupit až při druhém kole sestavování vlády. „Doufejme, že v únoru bude možná poblahopřát Andreji Babišovi, že získal důvěru,“ uvedl Zeman.

Prezident odmítl, že by vláda nebyla plnohodnotná, dokud nemá důvěru Sněmovny. „Když si přečtete ústavu, zjistíte, že nezná pojem neplnohodnotná vláda. Vláda je plnohodnotná okamžikem, kdy ji jmenuji. Takže můžete klidně pracovat a nemusíte reagovat na pomluvy, ať už vznikají z neznalosti nebo ze zlé vůle,“ řekl ministrům.

Zdroj: Wikimedia Commons: Andrej Babiš

Andrej Babiš je od roku 1993 teprve třetím premiérem, jehož vláda nemá při svém jmenování vyjednanou potřebnou podporu v Poslanecké sněmovně. Poprvé se tak stalo v případě první vlády Mirka Topolánka (v říjnu 2006 pro ni nakonec hlasovalo 96 ze 195 přítomných poslanců), podruhé odcházel z Pražského hradu v podobné situaci v létě 2013 Jiří Rusnok (získal hlasy 93 ze 193 přítomných poslanců). Ani jedna vláda nedostala důvěru.

V Babišově vládě je šest z patnácti ministrů členem ANO. Zbytek je opdle dostupných údajů bez stranické příslušnosti. Jde rovněž o teprve třetí český kabinet, v němž jsou pouze členové jedné strany, případně nestraníci. První sestavil jednobarevnou vládu v roce 1998 Miloš Zeman (kromě 18 členů ČSSD v ní zasedl jeden nestraník, ministr spravedlnosti Otakar Motejl). V případě Topolánkova prvního kabinetu bylo devět z 15 ministrů členy ODS, zbytek byli nestraníci.

Babišův kabinet patří s 15 členy (včetně premiéra) k nejmenším od roku 1993. Stejný počet členů měly první vláda Mirka Topolánka (2006-2007) a kabinety Petra Nečase (2010-2013) a Jiřího Rusnoka (2013-2014). Naopak nejpočetnější vládu představil v roce 1998 současný prezident Miloš Zeman, jeho sestava měla při nástupu 19 členů.

Zdroj: Wikimedia Commons: Nový ministr zahraničí Martin Stropnický

Nový šéf Černínského paláce Martin Stropnický je teprve druhým ministrem v historii samostatné České republiky, který dostane na starost už třetí resort. V Tošovského vládě vedl v roce 1998 ministerstvo kultury. Od ledna 2014 byl ministrem obrany. Před ním vedl během let tři resorty lidovec Cyril Svoboda, který byl postupně ministrem vnitra (1998), zahraničí (2002-2006) a pro místní rozvoj (2009). Navíc byl mezi roky 2007 a 2009 ministrem a předsedou Legislativní rady vlády.

Zdroj: Wikimedia Commons: Ministryně obrany Karla Šlechtová

V Babišové vládě zasednou čtyři ministryně, což z ní v kombinaci s malým počtem členů dělá kabinet s největším podílem žen (stejně ministryň zasedalo v druhé Topolánkově vládě, ta ale měla celkem 18 členů). Po jmenování tří nových ministryň (financí Aleny Schillerové, práce a sociálních věcí Jaroslavy Němcové a pro místní rozvoj Kláry Dostálové) dosáhl počet žen, které byly někdy ministryněmi samostatné ČR, 27. Celkem od roku 1992 prošlo českými vládami 206 lidí (včetně premiérů a včetně vlády Andreje Babiše).

Karla Šlechtová, která od října 2014 vedla ministerstvo pro místní rozvoj, se stane třetí českou ministryní obrany. Před ní působila v čele tohoto resortu Vlasta Parkanová (2007-2009) a velmi krátce Karolína Peake (2012). Právě Parkanová je vedle Šlechtové jedinou ženou, která v historii samostatné ČR vedla dva resorty, v letech 1997 až 1998 byla ministryní spravedlnosti (byla tehdy také první ženou v české vládě od roku 1993).

 

Zdroj: ČTK

První den nové vlády: Prezident Zeman jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše Foto: ČTK/Kamaryt Michal: Předseda vlády Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman

reklama

Další články

  1. Americké akcie dosáhly rekordního maxima

    Byznys ·

    Americké akcie se ve středu dostaly na nová rekordní maxima. V jejich růstu jim napomohly bankovní společnosti. Peněžní ústavy těžily z očekávaného vzestupu úrokových …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.