Premiér Sobotka Česku vyhradil právo nesouhlasit s některými sankcemi proti Rusku

Česká republika bude mít podle premiéra Bohuslava Sobotky připomínky k návrhu nových sankcí Evropské unie vůči Rusku. V případě, že by znamenaly nepřiměřeně velké škody, nebude se sankcemi souhlasit.

Návrh opatření, která se mají týkat například finančního trhu či zbrojních dodávek, vláda od Evropské komise obdržela dnes a o mandátu pro české vyjednavače bude hlasovat ve středu. Premiér si už na víkendovém summitu EU vyhradil pro Česko právo nesouhlasit s některými sankcemi, pokud by znamenaly třeba nepřiměřeně velké hospodářské škody.

„Vláda ve středu schválí mandát pro vyjednavače a určí priority, které budeme jako ČR mít z pohledu připomínek vůči tomuto návrhu EK. Já teď na základě prvního přečtení návrhu EK mohu konstatovat, že jako ČR připomínky mít budeme,“ řekl dnes Sobotka novinářům ve Šternberku na Olomoucku. Návrh nových sankcí ještě dnes důkladně prostuduje především ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu a obchodu. O konzultaci bude požádána i Česká národní banka.

„Musíme postupovat tak, abychom co nejvíce zohlednili zájmy ČR a EU. Domnívám se, že by Evropa neměla těmito sankcemi sama sebe poškozovat. Eskalaci sankcí pokládám za velmi rizikovou věc,“ míní Sobotka.

Pokud bude EU zavádět nové sankce, tak podle něj přijde reakce Ruska. „My v tuto chvíli nejsme schopni odhadnout, jaké dopady bude mít další vlna sankcí, které bude Rusko adresovat směrem k zemím EU. V tom je ten největší problém,“ upozornil Sobotka. Připomněl, že na první vlnu sankcí Rusko reagovalo zákazem dovozu potravin a zemědělských komodit z EU. „Pokud se dostaneme do rozsáhlé a vleklé války mezi EU a Ruskem, tak na to doplatí Evropa i Rusko,“ míní Sobotka.

Zdroj: ČTK

Premiér Sobotka Česku vyhradil právo nesouhlasit s některými sankcemi proti Rusku Foto: ČTK: Premiér Sobotka na Čínském investičním fóru 28. 8. 2014

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.