Pozorovatelská role Česka v eurozóně je podle Sobotky dobrý nápad

Zavedení pozorovatelského statusu Česka v rámci debat ministrů financí eurozóny je možností, jak by se Česko i jako stát bez jednotné evropské měny mohlo účastnit debat o budoucím směřování eurozóny. Informaci přinesl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). S možným pozorovatelským statusem počítá schválená vládní rámcová pozice k prohlubování hospodářské a měnové unie. Finální rozhodnutí o podání žádosti nicméně zatím vláda neučinila, dodal předseda vlády.

Sobotka řekl, že pozorovatelská role by mohla být užitečným nástrojem, který by kromě jiného mohl sloužit ke zvýšení důvěry mezi členskými a nečlenskými státy eurozóny a posílit soudržnost celé Evropské unie. „Je to myslím dobrý nápad, který by ČR měla v zájmu svého přiblížení jádru EU dále rozvíjet,“ dodal Sobotka.

O záměru usilovat o to, aby se mohl český ministr financí zúčastňovat zasedání svých kolegů ze zemí jednotné měny, informoval v pondělí Respekt. Účelem kroku má podle týdeníku být to, aby český ministr byl přítomen u debat, kde padají klíčová rozhodnutí pro eurozónu, přestože země není jejím členem.

Úmysl české diplomacie má souviset s uvažovanou formalizací zasedání ministrů financí eurozóny. Dosud totiž funguje euroskupina neformálně a její rozhodnutí musí schválit sbor všech 28 ministrů financí ze zemí EU včetně českého, uvedl Respekt.

Český zájem o roli pozorovatele potvrdil agentuře Reuters ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Podporuji, abychom se pozorovatelskou zemí stali,“ uvedl. Podle Zaorálka by bylo pro Česko bezpochyby prospěšné, kdyby mělo možnost se účastnit jednání a mít přímý vhled do rozhodování v eurozóně.

Analytik David Marek ze společnosti Deloitte sdělil, že rozhodnutím požádat o účast na jednání euroskupiny nemůže Česká republika nic pokazit. „Vždy je lepší mít více informací a podle toho reagovat. Zároveň jde o určitý symbolický krok. ČR tímto rozhodnutím nevstupuje do eurozóny, nechává si však otevřené dveře k rozhodnout se někdy v budoucnosti,“ uvedl Marek. Rozhodnutí považuje za diplomaticko-taktický krok.

Helena Horská z Raiffeisenbank upozornila, že pozorovatelský status je jeden z mála možných způsobů, jak být blízko zemím, které budou tvořit jádro integrace v eurozóně, a přitom se nezavázat pevným datem k přijetí eura. „Pro malou českou ekonomiku, která více než tři čtvrtiny svého vývozu exportuje do eurozóny, je blízkost zemím eura životně důležitá,“ uvedla.

 

 

Zdroj: ČTK

Pozorovatelská role Česka v eurozóně je podle Sobotky dobrý nápad Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Škodovka táhne nákup ojetin v Česku

  Byznys ·

  Češi se při koupi ojetin nejčastěji vrací k domácí značce Škoda. Znovu si jí pořídí kolem 46 procent lidí. Následuje Volkswagen se zhruba třetinou loajálních zákazníků…

 2. Zvoní spalovacím motorům hrana?

  Tech ·

  Zákaz prodeje automobilů s benzinovým či naftovým motorem od roku 2040, 2030 i 2025. Stále více vlád navrhuje právě to. Jak vážně ale máme tyto termíny brát? Téma post…

 3. Dojde si Merkelová pro hladkou výhru?

  Společnost ·

  V Německu se zvolna blíží termín důležitých parlamentních voleb. Voleb, které by měly určit, zda styl vedení země nastavený Angelou Merkelovou bude pokračovat, či zda …

 4. Vláda zvýšila minimální mzdu na 12.200 Kč

  Společnost ·

  Minimální mzda v Česku se od ledna zvýší o 1200 korun na 12.200 korun, tedy o 11 procent. Rozhodl o tom dnes kabinet. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sob…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.