Postavme se za zachování lidských práv ve světě, vyzývají organizace českou vládu

Česká republika se má postavit za uznání a zachování lidských práv ve světě a především v Číně. To je hlavní sdělení otevřeného dopisu více než deseti neziskových organizací, které se touto formou obrátily na premiéra, ministra zahraničí a ministra pro lidská práva. Podle organizací ČR díky některým diplomatickým rozhodnutím ztrácí velkou část morální autority.

Pod otevřeným dopisem zaslaným vládě ČR je podepsán například petiční výbor iniciativy Češi Tibet podporují, hnutí Amnesty International ČR, Knihovna Václava Havla nebo například nezisková organizace Člověk v tísni.

„Naše znepokojení týkající se diplomatického rozhodnutí o změně přístupu k lidskoprávní agendě, kterým Česká republika ztratila velkou část morální autority ve světě, ale především sama před sebou, nadále trvá, stojí v textu dopisu. Jeho signatáři poukazují na výroky některých představitelů státu ve vztahu k Číně.

Žádají také vládu, aby dodržovala platné usnesení Sněmovny k situaci v Tibetu a připravila rezoluci o stavu lidských práv v Číně. Sněmovna v roce 2008 přijala usnesení, v němž mimo jiné vyzvala k takovému politickému řešení práv tibetského lidu, které by odráželo zájmy a přání Tibeťanů a jejich kulturní a náboženskou svébytnost.

Autoři prohlášení podotýkají, že začátkem května po shromáždění před ministerstvem zahraničí předali společné prohlášení účastníků předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi, ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a ministrovi pro lidská práva Jiřímu Dienstbierovi. Nelíbilo se jim, jaký postoj zaujali zástupci vlády během dubnové návštěvy Číny. Odpověď obdrželi pouze z úřadu vlády, od ostatních oslovených už nikoli.

Česká republika na konci dubna uzavřela s Čínou deklaraci, v níž uznala územní celistvost nejlidnatější země světa a slíbila, že nebude podporovat samostatnost Tibetu, který Čína k sobě násilně připojila v 50. letech minulého století. Vyvolalo to kritiku nejen pravicových stran, ale i zelených.

V deklaraci ale současně stojí, že obě země "znovu potvrdily úsilí ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnocennosti a vzájemného respektu."

Zdroj: ČTK

Postavme se za zachování lidských práv ve světě, vyzývají organizace českou vládu

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.