Polsko a pobaltské země chtějí po brexitu jednotnější EU

Předsedové vlád Polska a tří pobaltských států se v pondělí na schůzce v estonské metropoli Tallinnu vyslovili pro větší semknutost Evropské unie. Ke spolupráci vyzvali nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a kritizovali projekt výstavby plynovodu Nord Stream 2 mezi Německem a Ruskem, uvedla agentura DPA.

Předsedové vlád Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska se sešli, aby sjednotili postoj před zahájením rozhovorů o takzvaném brexitu, tedy vystoupení Británie z EU.

Estonský premiér Jüri Ratas, který byl hostitelem schůzky, se vyslovil pro silnější a jednotnější unii. Jeho litevský kolega Saulius Skvernelis zdůraznil, že hlavním zájmem je evropský projekt uchovat a zajistit, aby pokračoval.

„Rozdělení Evropy není odpovědí na problémy, před kterými stojíme,“ řekla polská premiérka Beata Szydlová. Pro Poláky je podle ní důležité hlavně zachování společného evropského trhu.

S nově zvoleným francouzským prezidentem chtějí šéfové vlád spolupracovat na jednotné Evropě. Plánovaná výstavba plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři je podle nich politický projekt, který není v souladu s energetickými cíli EU.

 

 

Zdroj: ČTK

Polsko a pobaltské země chtějí po brexitu jednotnější EU Foto: ČTK/AP/Czarek Sokolowski: Polská premiérka Beata Szydlová

reklama

Další články

 1. Sobotka vyzývá Zemana, aby respektoval Ústavu

  Společnost ·

  Premiéra Bohuslava Sobotky vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby respektoval Ústavu. Reagoval tak na prohlášení Hradu po schůzce Zemana a ministra financí Andreje Babiš…

 2. Macronovo vítězství může pomoci české koruně

  Byznys ·

  Nedělní vítězství proevropského kandidáta Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách přispěje k posílení společné evropské měny. Podle analytiků může po…

 3. Macron se stal novým francouzským prezidentem

  Společnost ·

  Francouzské prezidentské volby vyhrál centrista Emmanuel Macron. Podle povolebních odhadů získal přibližně 65 procent hlasů. Porazil kandidátku krajní pravice Marine L…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.