Politici oceňují Sobotku za to, že se držel programu a osobně neurážel

Političtí soupeři ČSSD v reakci na oznámení Bohuslava Sobotky (ČSSD) o odchodu ze Sněmovny oceňují, že bývalý premiér vedl politiku založenou na programu, nikoliv na osobních urážkách. I když s jeho názory mnohokrát nesouhlasili, vyjádřili respekt k jeho dlouholetému působení v české politice. Poslanecký klub sociálních demokratů poděkoval Sobotkovi za jeho práci. Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechtěl k Sobotkově odchodu obsáhleji vyjadřovat. „Já to ani nechci komentovat. Asi bych nebyl objektivní,“ řekl novinářům na summitu v Bruselu.

Někdejší Sobotkův vnitrostranický soupeř Michal Hašek uvedl, že po odchodu expremiéra ze Sněmovny skončí spekulace o tom, jak se poslanci ČSSD postaví k podpoře společné vlády s hnutím ANO, o níž strana nyní vyjednává.

„Politické postoje a názory Bohuslava Sobotky jsem nikdy nesdílel. Po mém vstupu do politiky patřil k mým hlavním ideovým a politickým soupeřům. Vždy jsem však současně oceňoval jeho snahu o slušnou politiku, v níž jde o programový střet, a ne o osobní urážky,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

„Přeji mnoho štěstí, Slávku. Patříš mezi pár lidí, se kterými mi bylo ctí nesouhlasit. Drž se,“ reagoval na twitteru bývalý premiér za ODS Mirek Topolánek. „Často jsme spolu velmi nesouhlasili. Pro některé jeho vlastnosti a postoje jsem si ho vážil a vážím. Především proto, že odmítal dělat politiku vyprázdněnou od idejí. Sobotka zaslouží dík za všechno úsilí, které zemi ve veřejné službě věnoval,“ napsal na twitteru předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Bohuslav Sobotka se snažil o slušnou sociálně demokratickou stranu. Hledal, snažil se. Bohužel marně,“ připojil čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše není Sobotkovo rozhodnutí překvapivé, vzhledem k tomu, že ČSSD vstupuje do vlády s Andrejem Babišem, který fakticky stojí za Sobotkovým pádem. Navíc po neslavnému výsledku ČSSD ve volbách se bývalý předseda ocitl na druhé či spíše až třetí či další koleji, dodal.

„Byl férovým soupeřem, konkurentem i kolegou. Přeji mu mnoho úspěchů v životě mimo vysokou politiku,“ uvedl předseda KDU-ČSL a někdejší člen Sobotkovy vlády Pavel Bělobrádek. Ocenil rovněž, že Sobotka dokázal rychle a efektivně vytvořit stabilní většinovou vládu, která vydržela celé volební období. doplnil. „Byl to slušný člověk, co držel slovo, nikdy nebyl osobní a vulgární, byl demokrat a byť jsme spolu mnohdy nesouhlasili, tak jsme se respektovali,“ míní bývalý lidovecký ministr zemědělství Marián Jurečka.

„Za Bohuslavem Sobotkou je mnoho kauz včetně privatizace OKD a hodnocení jeho práce udělali ve volbách voliči, kdy byl výsledkem obrovský propad ČSSD,“ řekl předseda SPD Tomio Okamura.

„Politika je krutá disciplína bez ovací na rozloučenou. Časem zjistíme, že toho pro naši zemi Sobotka neudělal vůbec málo. Bylo mi ctí s ním spolupracovat," napsal na twitteru bývalý šéf a současný tajemník poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, který Sobotku ve Sněmovně nahradí.

Hašek uvedl, že si Sobotkova rozhodnutí váží, expremiér podle něj prokázal loajalitu k ČSSD. „Jeho krok doufám přispěje i ke zmenšení spekulací o postupu poslaneckého klubu ČSSD při případném hlasování o důvěře možné budoucí menšinové koaliční vládě ANO a ČSSD,“ sdělil.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že ho Sobotkovo rozhodnutí překvapilo. „Na rozdíl od mnoha lidí, kteří se k němu vyjadřují kriticky, aniž by ho osobně znali, já ho hodnotím na základě osobní znalosti jako velmi kvalitního politika, který byl vždy na jednání připraven, věděl, čeho chce dosáhnout,“ uvedl.

 

 

Zdroj: ČTK

Politici oceňují Sobotku za to, že se držel programu a osobně neurážel Foto: Wikimedia Commons: Bohuslav Sobotka

reklama

Další články

  1. v roce 2016 žilo na území Česka 493 400 cizinců

    Společnost ·

    V Česku ke konci roku 2016 pobývalo 493 400 cizinců. Šlo o největší počet od roku 1993. Proti roku 2015 se jejich počet zvýšil o 28 700. Informaci ve čtvrtek oznámil Č…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.