Po podpoře nové koaliční smlouvy od CDU je potřeba ještě souhlas SPD, poté již nové německé vládě nic nebrání

Němečtí křesťanští demokraté se dnes sešli v Berlíně, aby schválili koaliční smlouvu se sociálními demokraty. Schválení této koaliční smlouvu by mohlo Angelu Merkelovou posunout zase o krok blíže k jejímu již čtvrtému kancléřství v řadě.

Poté by již poslední překážkou k ukončení pětiměsíční patové situace, která nastala po zářijových volbách minulý rok, mohlo být korespondenční hlasování členů SPD, jehož výsledky budou známy 4. března.

Na stejné konferenci CDU bude rovněž probíhat hlasování o jmenování blízké spojenkyně Angely Merkelové Annegret Kramp-Karrenbauer generální tajemnicí CDU. Tato „mini-Merkel“, jak je některými německými médii titulována, je pětapadesátiletá premiérka spolkové země Sársko je obecně považována za budoucího nástupce Angely Merkelové, se kterou sdílí i většinu jejích postojů.

Po dvanácti letech ve funkci kancléřky a 18 letech ve vedení strany tak Merklová tímto způsobem vyslyšela neustále hlasitější hlasy o potřebné „mladé krvi“ v CDU a jejím vedení.

Merkelová musela obecně ustoupit z mnoha svých priorit, aby donutila ke spolupráci SPD, se kterou byla CDU v koalice 8 z celkových 12 let, co je Merkelová kancléřkou. Dohoda zahrnuje například přepuštění ministerstva financí z rukou CDU do rukou SPD. Toto ministerstvo bylo však dlouhou dobu považováno za jistého „garanta“ rozpočtové přísnosti v Německu, ale i v celé eurozóně.

Jak již bylo napsáno výše, poslední překážkou pro ustanovení vládní koalice v Německu může být nedělní vyhlášení vnitrostranického referenda německých sociálních demokratů (SPD). Pokud členové SPD koaliční smlouvu odmítnou, tak budou muset být vypsány nové předčasné volby, nebo se bude muset uspořádat vláda menšinová.

Někteří analytici tvrdí, že vyhlídka na předčasné volby donutí straníky SPD k podpoře dohody, aby se zabránilo dalšímu propadu podpory strany. Ta byla v zářijových volbách nejnižší od dob druhé světové války. Průzkum Emnid v neděli ukázal, že již tak nízká podpora SPD se před týdnem ještě snížila o dva procentní body, a to na 17 %.


The Guardian, ZET

Po podpoře nové koaliční smlouvy od CDU je potřeba ještě souhlas SPD, poté již nové německé vládě nic nebrání Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Berlusconi touží po 40 % hlasů

    Společnost ·

    Italský expremiér Silvio Berlusconi, který v nadcházejících parlamentních volbách usiluje o návrat do nejvyšší politiky jako jedna z hlavních tváří pravostředové koali…

  2. Čína odsoudila nové americké sankce proti KLDR

    Společnost ·

    Čína dnes odsoudila nové americké sankce proti Severní Koreji, které postihnou i některé čínské společnosti. Spojené státy podle vyjádření čínského ministerstva zahran…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.