Personalistika Zet: Headhunter nemá nárok na násobek platu kandidáta, má znát cenu služby

Headhunter nemá nárok na odměnu z násobku platu kandidáta. Má znát ovšem cenu za svůj servis. V pořadu Personalistika Zet o tom hovořili Zakladatelé headhunterské společnosti Wolfhunt Ivar Mesenský a Ondřej Havlíček

Jak byste vymezili služby firmě, která si headhunterské služby nikdy nezaplatila oproti klasické agentuře, která dělá recruitment?

Ivar Mesenský: Třeba Wikipedia říká, že rozdíl mezi recruitmentem a executive searchem je čistě v obchodním modelu. Recruitment jede na bázi success fee. Tam přichází odměna ve chvíli, kdy se podaří úspěšně obsadit pozici. Kdežto executive search je zase soubor nějaké aktivy, nějaké služby, kde ten rozdíl je v tom, že obchodní model je nastavený tak, že už ve chvíli zadání vzniká nárok na část odměny. To znamená, že je tam nějaká zálohová platba. U té firmy opravdu vzniká náklad ve chvíli, kdy tu pozici zadává. Když dneska mluvím za Wolfhunt, tak my executive search vnímáme jako nutnost pro každého, kdo to s recruitmentem myslí vážně. Kdo ví, že je to nějaký soubor aktivit, je to nějaká projektová činnost. Každý, kdo opravdu tyto aktivity svědomitě dělá, tak ví, že mají svoji hodnotu a to, co má svoji hodnotu, má i svoji cenu.

Jak je vhodné si účtovat za služby headhuntera?

Ivar Mesenský: Co je na místě zmínit a rádi s tím šokujeme. U nás jsme už dávno opustili model nějaké odměny vypočtené z násobku platu kandidáta nebo nějakých procent z roční mzdy a podobně. Byl to poměrně prozaický důvod. Chceme dostat firmám z hlavy to, že platí za kandidáta, nebo nedej bože, že máme podíl za to, co kandidát umí. My jsme ho nenaučili to, co umí. My jsme s ním nechodili do školy, takže žádný headhunter podle mě nemá nárok na odměnu z násobku platu kandidáta, ale má znát cenu za svůj servis. My ve chvíli, kdy se pouštíme s klientem do pozice, tak dáme nějakou analýzu a dáme celkové nacenění. To znamená, že řekneme dopředu kolik ta zakázka bude nejvíc stát ve chvíli, kdy se nám podaří naplnit všechny tři vyjmenované pilíře. Je tam pak rozdělení procent, kdy v jaké fázi se platí kolik procent z té celkové odměny, kterou si dopředu schválíme. V tu chvíli nám nezáleží vůbec na tom, za jaké peníze kandidát nastoupí. Nijak to neovlivní naši odměnu. Žádná firma nás pak nemůže osočit z toho, že bychom snad šponovali nějakým způsobem požadavky kandidátů, abychom ovlivňovali vlastní odměnu. Není tam tak střet zájmů. 

 

 

Pořad Personalistika Zet připravují a moderují konzultanti moderního HR Jiří Landovský a Štěpán Bartyzal. Pravidelný pořad rádia Zet o moderních trendech v HR je určený pro personalisty i pro firmy.

 

Zdroj: Zet

 

Personalistika Zet: Headhunter nemá nárok na násobek platu kandidáta, má znát cenu služby Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.