Pence kvůli ruské hrozbě jednal v pobaltí o rozmístění raketového systému Patriot

Americký viceprezident Mike Pence v neděli v Estonsku zahájil návštěvu trojice pobaltských států. Jejím hlavním cílem má být americké vojenské angažmá v triu postsovětských republik obávajících se mocenských ambicí Ruska. Pence v neděli s estonským premiérem Jürim Ratasem hovořil o možném rozmístění amerického raketového systému Patriot v oblasti. V pondělí bude program pokračovat setkáním prezidentů Estonska, Litvy a Lotyšska.

„Dnes jsme o tom mluvili, ale nehovořilo se o přesném datu,“ řekl podle agentury AFP po setkání estonský premiér k otázce amerických raket. Podle prohlášení estonské vlády se jednání týkalo především bezpečnostní spolupráce či kooperace mezi Evropskou unií a Spojenými státy.

„Hovořili jsme o (ruských) manévrech, které se přiblížily k estonské hranici... A o způsobu, kterým je USA a NATO musí monitorovat a vyměňovat si informace,“ dodal Ratas.

Spojené státy začátkem července poprvé v historii umístily jednu z baterií střel Patriot v Litvě, ovšem pouze v rámci jednorázového cvičení, které skončilo minulý týden. Pobalstké státy však mají zájem o stálou přítomnost těchto střel typu země-vzduch, jejichž úkolem je sestřelovat taktické rakety, střely s plochou dráhou letu a letadla.

Americké úřady nedávno schválily prodej patriotů Polsku a Rumunsku, o jejich možném nasazení v Pobaltí se však dosud konkrétně nevyjádřily.

Pence, který vyrazil do Pobaltí a jihovýchodní Evropy na čtyřdenní cestu, zavítá ještě do Gruzie a do Černé hory.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Pence kvůli ruské hrozbě jednal v pobaltí o rozmístění raketového systému Patriot Foto: Gino Santa Maria / Shutterstock.com: Americký viceprezident Mike Pence

reklama

Další články

  1. Putin hodlá vyhostit 755 amerických diplomatů

    Společnost ·

    Rusko bude muset podle slov ruského prezidenta Vladimira Putina opustit na 755 amerických diplomatů. Ruská hlava státu to v neděli sdělila v rámci rozhovoru poskytnuté…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.