Přehled zpráv BBC: V Tunisu stříleli Tunisané; sbližování Číny a Japonska

Rozhlasové vysílání BBC World Service dnes informuje o útoku teroristů v Tunisku, trestním stíhání thajské premiérky Jinglak Šinavatrové kvůli korupci či o obnovení bezpečnostních hovorů mezi Čínou a Japonskem.

Celý svět odsoudil včerejší střelbu v hlavním městě Tuniska, během které útočník zastřelil 20 zahraničních turistů a 2 místní občany. Podle Rady bezpečnosti OSN žádný teroristický čin neodvrátí Tunisko z jeho cesty k demokracii. Tuniský prezident řekl, že jeho země nebude mít v boji proti terorismu slitování a že pachatelé včerejšího útoku byli součástí „monstrózní minority“. Podle policie byli útočníci Tunisané a střelbu zahájili v okamžiku, kdy se zahraniční turisté chystali navštívit známé muzeum Bardó v blízkosti budovy tuniského parlamentu.

Čína a Japonsko zahájily první bezpečnostní rozhovory na nejvyšší úrovni za poslední čtyři roky. Jednání v Tokiu se účastní úředníci z ministerstev obrany a zahraničí. Bezpečnostní rozhovory byly pozastaveny v roce 2011 kvůli napětí souvisejícím se spornými ostrovy ve Východočínském moři. Obě strany zdůraznily význam upřímného dialogu za účelem zachování míru.

Nejvyšší soud v Thajsku nařídil, aby se bývalá thajská premiérka Jinglak Šinavatrová podrobila trestnímu stíhání kvůli korupci v souvislosti s podezřelým systémem subvencování produkce rýže. Jedná se o zatím poslední právní krok proti bývalé thajské premiérce, proti které byl v lednu letošního roku zahájen proces impeachmentu. Stalo se tak poté, co v květnu 2014 musela odstoupit z funkce.

Organizace spojených národů vznesla žádost o mezinárodní pomoc v řádech milionů dolarů na podporu 28 milionů dětí, které žijí v konfliktních zónách, a kvůli tomu zanedbávají školní docházku. Vyslanec OSN pro vzdělávání Gordon Brown vyzval v první řadě ke shromáždění prostředků určených pro půl milionu dětí syrských uprchlíků žijících v Libanonu.

Vědci zjistili, že orangutani při vydávání jednoho ze svých nejtypičtějších zvuků, takzvaného „volání“, používají ruce ke změně svého hlasu tak, aby to vypadalo, že jsou větší. Orangutani si dají ruce kolem tlamy a jejich volání je pak hlasitější. Vědci se nyní snaží zjistit, jestli primáti své hlasy mění úmyslně kvůli tomu, aby vypadali větší. Pokud tomu tak je, mohla by tato skutečnost přinést nový pohled na raný vývoj jazyka

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: V Tunisu stříleli Tunisané; sbližování Číny a Japonska Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zisk zasilatelské firmy FedEx vzrostl o polovinu

    Byznys ·

    Americká společnost FedEx, která je druhým největším leteckým přepravcem zásilek na světě, dosáhla ve fiskálním třetím čtvrtletí růstu zisku o více než 50 procent na 5…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.