Přehled zpráv BBC: Prezidentské volby v Nigérii by podle předběžných výsledků vyhrál kandidát opozice

Rozhlasové vysílání BBC World Service dnes informuje o průběžných výsledcích sobotních prezidentských voleb v Nigérii, které naznačují, že opoziční kandidát a bývalý vůdce vojenské junty Muhammad Buhari má náskok před současným prezidentem Goodluckem Jonathanem. BBC se dále zmiňuje o jednání v Ženevě o íránském jaderném programu. 

Rozhovory šesti světových velmocí s Íránem o jeho jaderném programu dnes v Ženevě postoupily do posledního dne jednání. Právě dnes totiž vyprší lhůta pro dosažení dohody. Ministři zahraničí jednotlivých zemí se snaží o uzavření dohody, která by omezila Írán v jeho jaderných aktivitách a výměnou by zrušila protiíránské sankce. Írán trvá na tom, že jeho jaderný program je určen pro mírové účely, mezinárodní společenství se však obává, že by země mohla být schopna vyvinout jadernou zbraň. Americký ministr zahraničí John Kerry v pondělí uvedl, že rozhovory se vyvíjejí dobrým směrem, stále však podle něj zůstávají sporná témata.

Průběžné výsledky sobotních prezidentských voleb v Nigérii ukazují, že opoziční kandidát a někdejší vůdce vojenské junty Muhammad Buhari má náskok před nynější hlavou státu Goodluckem Jonathanem. Centrální volební komise již sečetla výsledky ve více než polovině z 36 nigerijských států. Zbývá však například dopočítat hlasy v lidnatých státech Lagos a Rivers. Konečné oficiální výsledky se čekají během úterý. Panují obavy, že po jejich oznámení vypuknou násilnosti jako po prezidentských volbách v roce 2011, kdy přišlo o život kolem tisíce lidí.

Německý kopilot, který je hlavním podezřelým ze zřícení airbusu společnosti Germanwings z minulého úterý, měl v minulosti sebevražedné sklony. Oznámily to německé úřady, podle kterých zatím další podrobnosti k jeho motivům nejsou známy. Na místě zřícení letadla ve francouzských Alpách mezitím pokračuje pátrání po pozůstatcích 150 obětí katastrofy a také po druhé černé skřínce s technickými údaji o letu. Zatím byly objeveny profily DNA osmdesáti obětí.

Dva muži se v pondělí pokusili proniknout autem do ústředí americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) na vojenské základně Fort Meade nedaleko Washingtonu. Bezpečnostní služba jednoho z nich zastřelila a druhého zranila. Muži se pokusili bez povolení projet chráněnou branou areálu. Podle záběrů místní televize se narušitelé při vjezdu do areálu srazili s vozidlem bezpečnostní služby NSA. Podle novinářských zdrojů na sobě osádka auta měla ženské oblečení.

Malajsijský soud rozhodl, že za vraždou dvou britských studentů na ostrově Borneo stál čtyřidavacetiletý domorodec. Dvaadvacetiletí britští studenti medicíny Aidan Brunger a Neil Dalton byli v srpnu ubodáni k smrti v baru ve městě Kuching. Obžalovaný se k vraždě nepřiznal, nicméně uvedl, že se dostal do potyčky s oběma muži. V Malajsii se za vraždu uděluje trest smrti.

Mexické úřady postavily mimo službu policistu, který umísil na YouTube videonahrávku, na níž je vidět, jak zastřelil krokodýla. K incidentu došlo u nádrže v severozápadním mexickém státě Sinaloa. Krokodýli jsou v Mexiku chráněným druhem. Policista proto čelí vyšetřování a hrozí mu až devět let ve vězení. Místní média nicméně napsala, že krokodýl ohrožoval místní obyvatele.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

Přehled zpráv BBC: Prezidentské volby v Nigérii by podle předběžných výsledků vyhrál kandidát opozice Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. IBM investuje 3 miliardy dolarů do internetu věcí

    Byznys ·

    Americká technologická společnost IBM oznámila, že založí novou divizi zaměřenou na internet věcí. V následujících čtyřech letech do ní vloží tři miliardy dolarů. Chce…

  2. McDonald's otestuje v Německu a USA dvě novinky

    Byznys ·

    Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's bude v několika provozovnách v Německu a USA testovat dvě novinky. V Německu chce začít nabízet roznášení…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.