Přehled zpráv BBC: Podle Ruska došlo k dílčí dohodě o jaderném programu Íránu, USA tvrdí opak

Rozhlasové vysílání BBC World Service dnes informuje o tom, že podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova se šesti světovým velmocem podařilo ve Švýcarsku dohodnout s Íránem na základních aspektech jeho jaderného programu. Americká delegace však tvrdí opak. BBC se dále zmiňuje o výsledku prezidentských voleb v Nigérii, ve kterých zvítězil generál Muhammadu Buhari, tedy zástupce opozice. 

Mezinárodní rozhovory mezi šesti světovými velmocemi a Íránem o íránském atomovém programu budou pokračovat i dnes. Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov řekl, že se účastníkům rozhovorů, které se konají ve Švýcarsku, podařilo dosáhnout dohody, a to v podstatě ve všech základních aspektech. Podle americké delegace takového pokroku zatím dosaženo nebylo.

Bývalý nigerijský generál Muhammadu Buhari byl oficiálně prohlášen vítězem prezidentských voleb, které se v Nigérii konaly o víkendu. Jeho příznivci již začali oslavovat v ulicích. Podle nigerijské volební komise porazil Muhammad Buhari stávajícího prezidenta Goodlucka Jonathana o více než 2,5 milionu hlasů. Goodluck Jonathan je tak prvním nigerijským prezidentem, který nebyl znovuzvolen.

Andrew Getty vnuk amerického miliardáře Jeana Paula Gettyho a dědic rodinného majetku, byl nalezen mrtev v koupelně ve svém domě. Jeho tělo bylo objeveno poté, co policie obdržela od osoby ženského pohlaví telefonát z Gettyho hollywoodské rezidence. Případ už vyšetřuje policie.

Pět osob podezřelých z podílu na vraždě ruského opozičního politika Borise Němcova se dnes zúčastní jednání u moskevského soudu. Podezřelí chtějí podat odvolání proti jejich setrvání ve vazbě do doby, než bude zahájen soud. Muži obvinění z účasti na vraždě Borise Němcova, ke které došlo v Moskvě před více než měsícem, pocházejí z Čečenska.

Armádní velitelé v Demokratické republice Kongo se zavázali, že budou bojovat proti znásilňování, ke kterému dochází během válek. Každý velitel, který bude ve službě, tak bude muset respektovat zákon o sexuálním násilí.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Přehled zpráv BBC: Podle Ruska došlo k dílčí dohodě o jaderném programu Íránu, USA tvrdí opak Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. IBM investuje 3 miliardy dolarů do internetu věcí

    Byznys ·

    Americká technologická společnost IBM oznámila, že založí novou divizi zaměřenou na internet věcí. V následujících čtyřech letech do ní vloží tři miliardy dolarů. Chce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.